Ostrzeżenie przed zerwaniem z USA

  

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Berlin przed zrywaniem kontaktów z USA pomimo napięć, jakie pojawiły się we wzajemnych relacjach. Telewizja ZDF wyemituje wywiad z politykiem dziś wieczorem, redakcja udostępniła jednak już wcześniej jego wybrane fragmenty.

W rozmowie z ZDF Steinmeier ostrzegł swoich rodaków przed zerwaniem więzi ze Stanami Zjednoczonymi. - Nie mamy powodu do okazywania (Amerykanom) moralnej wyższości - zastrzegł, przyznając, że po objęciu władzy przez prezydenta Donalda Trumpa relacje z USA stały się trudniejsze.

Steinmeier podkreślił, że bez Amerykanów nie byłoby demokracji w Niemczech, a bez amerykańskiego Planu Marshalla nie byłoby niemieckiego dobrobytu.

Radziłbym nie zrywać wszystkich mostów, chociaż przyznaję, że mnie też irytują liczne kwestie

- powiedział. Jak dodał, nie wszyscy w Ameryce zapomnieli o znaczeniu więzi transatlantyckich.

Prezydent wezwał obywateli do bardziej aktywnego wspierania demokracji. Jego zdaniem w Niemczech nie ma obecnie powodu do obaw, jednak Niemcy „nie są wyspą”, a sytuacja w innych krajach, gdzie można obserwować „fascynację autorytaryzmem”, nie pozostaje bez wpływu na postawy obywateli Niemiec.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna ma nowego, zaskakującego konkurenta w walce o fotel szefa PO. Jest nim...

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Rozważam start w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej - powiedziała w wywiadzie dla Onetu posłanka Joanna Mucha (PO). - Nawet gdyby się okazało, że będzie kilku kandydatów, to jestem przekonana, że będziemy w stanie dojść do porozumienia - dodała.

"Platforma Obywatelska powinna natychmiast przeprowadzić wewnętrzne wybory. Tego, czy obecny lider PO Grzegorz Schetyna w nich wystartuje i czy je wygra, czy przegra - nie wiemy. Kadencja Grzegorza Schetyny kończy się w styczniu, więc wybrany teraz szef PO miałby pełny mandat do tego, by przeprowadzić ewentualną procedurę związaną z wyborami kandydata na prezydenta RP i poprowadzić kampanię prezydencką. To bardzo istotne, bo te wybory zdecydują o tym, jak Polska będzie wyglądała przez najbliższe lata"

- podkreśliła Mucha.

Pytana, czy chodzi tu o odsunięcie Schetyny od wpływu na wybór kandydata na prezydenta, czy samo rozliczenie za przegrane kampanie wyborcze, posłanka odpowiedziała: "Oczywiście musimy się rozliczyć, ale powinno to się odbyć wewnątrz partii". Na pytanie, dlaczego do tej pory nie było rozliczeń za wyniki wyborów, Mucha odpowiedziała, że umiejętność oceny wyników nigdy nie była mocną stroną Platformy Obywatelskiej.

"A to ważna i potrzebna praktyka w zarządzaniu. Dzięki niej uzyskuje się sterowność, kontrolę nad zmianą. W dobrze zarządzanej organizacji jest to po prostu konieczne i potrzebne. Każda diagnoza, każdy wniosek posuwają nas do przodu"

- zaznaczyła Mucha.

Na uwagę, iż dochodzą do dziennikarzy słuchy, że w partii "wrze" i czy można mówić o buncie w PO, Mucha odparła: "Nie, nie ma mowy o buncie". "Ale w moim przekonaniu dominującą emocją wśród ludzi Platformy i naszych wyborców jest potrzeba zmiany. I poczucie, że bez zmiany przewodniczącego, Platforma Obywatelska nie ruszy do przodu. Jeśli dziś nie zdecydujemy się na zmianę lidera, to oddamy pole lewicy, a my będziemy schnąć" - podkreśliła.

Pytana, czy poseł Borys Budka, który zadeklarował, że jest skłonny wystartować w wyborach na szefa PO, byłby dobrym liderem, Mucha odpowiedziała, że "rozmowy trwają".

"Wiem o kilku kandydatach, którzy rozważają swój start. Ja również rozważam start w wyborach na szefa PO" - oświadczyła.

Dopytywana, czy będzie kandydować, nawet gdyby Budka potwierdził swój start, czy może dojdzie do porozumienia, aby wystawić jednego kandydata przeciwko Schetynie, posłanka PO powiedziała, że są prowadzone w tej chwili rozmowy. "Jest za wcześnie na podjęcie decyzji. Nawet gdyby się okazało, że będzie kilku kandydatów, to jestem przekonana, że będziemy w stanie dojść do porozumienia. Będziemy pięknie ze sobą konkurować, a na finiszu będziemy wiedzieć, co zrobić, żeby jeden z nas wygrał" - zaznaczyła Mucha. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Onet, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl