Ostrzeżenie przed zerwaniem z USA

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Berlin przed zrywaniem kontaktów z USA pomimo napięć, jakie pojawiły się we wzajemnych relacjach.

By Mueller / MSC, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33953042
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Berlin przed zrywaniem kontaktów z USA pomimo napięć, jakie pojawiły się we wzajemnych relacjach. Telewizja ZDF wyemituje wywiad z politykiem dziś wieczorem, redakcja udostępniła jednak już wcześniej jego wybrane fragmenty.

W rozmowie z ZDF Steinmeier ostrzegł swoich rodaków przed zerwaniem więzi ze Stanami Zjednoczonymi. - Nie mamy powodu do okazywania (Amerykanom) moralnej wyższości - zastrzegł, przyznając, że po objęciu władzy przez prezydenta Donalda Trumpa relacje z USA stały się trudniejsze.

Steinmeier podkreślił, że bez Amerykanów nie byłoby demokracji w Niemczech, a bez amerykańskiego Planu Marshalla nie byłoby niemieckiego dobrobytu.

Radziłbym nie zrywać wszystkich mostów, chociaż przyznaję, że mnie też irytują liczne kwestie

- powiedział. Jak dodał, nie wszyscy w Ameryce zapomnieli o znaczeniu więzi transatlantyckich.

Prezydent wezwał obywateli do bardziej aktywnego wspierania demokracji. Jego zdaniem w Niemczech nie ma obecnie powodu do obaw, jednak Niemcy „nie są wyspą”, a sytuacja w innych krajach, gdzie można obserwować „fascynację autorytaryzmem”, nie pozostaje bez wpływu na postawy obywateli Niemiec.

 Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#USA #Steinmeier #Niemcy

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo