Minister podsumował „króla Europy” i jego rozdęte ego w kilku celnych zdaniach

  

Donald Tusk wszystko rozpatruje, całe zmiany w państwie, tylko z uwagi na swoją osobę; nie jest aż tak ważny, jak sądzi - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef RE mówił wcześniej, że słyszał, iż to on jest jednym z powodów zmian w sądownictwie. Minister podkreślił też, że zmiany w przepisach regulujących funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości to po prostu realizacja programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

- Słyszałem wiele komentarzy, że jestem jednym z powodów, dla których PiS tak bardzo chce mieć polityczny nadzór nad sądami i prokuraturą, bo od tego zaczęli - powiedział dziś szef Rady Europejskiej w TVN24. Jak zauważył, „to nie jest niczym przyjemnym, że jest się jednym z celów ataków, ludzi ogarniętych złą emocją i budujących sobie instrumenty”.

Odpowiadając na te słowa w TVP, minister sprawiedliwości stwierdził:

To jest taki kolejny przykład, że pan premier Tusk ma bardzo duże ego i wszystko rozpatruje – całe zmiany w państwie, zmiany ustroju, jeżeli są podejmowane, to tylko z uwagi na jego osobę. Wszystko inne nie ma znaczenia.


- Chciałbym powiedzieć panu premierowi, że on nie jest aż tak ważny, jak sądzi, przynajmniej mogę to powiedzieć o sobie i moim środowisku - powiedział Ziobro.

Jeżeli Donald Tusk nic nie zrobił, to ja bym go prosił, żeby nie przeszkadzał i dał nam szansę zrobić to, co proponujemy

- mówił minister sprawiedliwości podczas senackiej debaty nad nową ustawą o SN.

Zbigniew Ziobro odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który powiedział, że proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie to nie „leczenie dżumy cholerą”, a „leczenie grypy cholerą”.

To jest pewien postęp w publicznych wypowiedziach pana premiera Donalda Tuska, ale ja bym spytał, co zrobił, żeby tą grypę wyleczyć w czasie, kiedy wiele mógł (...). Więc jeżeli nie zrobił, to ja bym go prosił, żeby nie przeszkadzał i dał nam szansę zrobić to, co my proponujemy

- powiedział.

Zdaniem ministra, rząd PO-PSL miał osiem lat, aby zaproponować zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Mieliście też swojego prezydenta. Mieliście przytłaczającą większość. Mogliście zmienić wszystko. Mogliście poprawić ten wymiar sprawiedliwości"

- powiedział Ziobro, zwracając się do polityków PO.

Jak podkreślił, PiS „chce zmienić system, aby skończyć właśnie z myśleniem w kategoriach tej po trosze symbolicznej, ale jakże wymownej już nazwy, „nadzwyczajnej kasty”.

Zmiany w sądownictwie są elementem reformy wymiaru sprawiedliwości, do którego zobowiązał się nasz rząd

- mówił dziś w Senacie Zbigniew Ziobro.

Reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa była naszym wyborczym zobowiązaniem; nie rzucaliśmy słów na wiatr

- stwierdził.

Sprawny, profesjonalny, działający uczciwie wymiar sprawiedliwości jest marzeniem wielu Polaków. Niestety, póki co jest marzeniem, które nasze ugrupowanie PIS i Zjednoczonej Prawicy zobowiązało się w swoim programie zrealizować

- powiedział minister.

Minister przypomniał, ze zrealizowany już został inny element, do którego zobowiązał się rząd PiS. Była to reforma prokuratury i połączenie na nowo urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Polacy zobaczyli dobrą zmianę

- stwierdził.

Podał przykład mieszkańców Warszawy, którzy „byli wyrzucani ze swoich domów przez czyścicieli kamienic”.

Dzisiaj prokuratura prowadzi już ponad 150 śledztw, które doprowadziły do zatrzymania procederu wyrzucania setek ludzi z kamienic. Ludzie wreszcie poczuli się bezpiecznie

- powiedział Ziobro.

Jak dodał, dziś w aresztach znajduje się grupa „wpływowych adwokatów i biznesmenów, którzy poprzednio czuli się bezkarnie”.

Dziś w Senacie trwa debata nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym, która m.in. umożliwia przeniesienie w stan spoczynku wszystkich obecnych sędziów SN. Na podpis prezydenta oczekują z kolei jeszcze dwie ustawy dotyczące sądownictwa - o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszył proces strażnika KL Stutthof

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Proces Bruna D. - byłego SS-manna, strażnika obozu koncentracyjnego Stutthof - ruszył dziś w Hamburgu. Jak podkreślają niemieckie media, może to być jedna z ostatnich tego rodzaju spraw rozpatrywanych przez niemieckie sądy. 93-letni dziś Bruno D. pełnił służbę wartowniczą w obozie Stutthof, który Niemcy zbudowali niedaleko Gdańska.

W ciągu sześciu lat istnienia więziono w obozie około 120 tys. osób. Liczbę ofiar ocenia się na od 65 tys. do 80 tys. więźniów.

Prokuratorzy zarzucają D. współudział w zabójstwie 5230 osób. Miał on "świadomie popierać okrutne zabijanie zwłaszcza żydowskich więźniów" oraz "był gotów wykonywać rozkazy zabijania".

W pierwszym dniu procesu obrońca byłego SS-manna przypominał, że jego klient latem 1944 roku, w wieku 17 lat, został wcielony do Wehrmachtu, a następnie z powodu niezdolności do służby skierowany do Stutthofu.

"Nie wstąpił do SS dobrowolnie ani nie chciał służyć w obozie koncentracyjnym"

- argumentował adwokat.

Podczas wielokrotnych przesłuchań w ubiegłym roku Bruno D. nie zaprzeczał, że był strażnikiem obozu Stutthof, i współpracował ze śledczymi. Ze względu na stan zdrowia oskarżonego długo nie było wiadomo, czy proces w ogóle się odbędzie. Lekarze wydali jedynie warunkową zgodę. Nie wiadomo, czy zdrowie Bruna D. pozwoli mu doczekać ogłoszenia wyroku.

Niemieckie media podkreślają, że jest to prawdopodobnie jeden z ostatnich tego rodzaju procesów w Niemczech. Jak podała telewizja NDR, obecnie w RFN toczy się około 29 spraw przeciwko osobom oskarżonym o udział w Holokauście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl