Tusk grozi, łaja i korzysta z „fake newsów”. W czyim interesie to robi? WYBRANE CYTATY

  

Powoływanie się na nieprawdziwe informacje, grożenie „”obiektywnymi konsekwencjami” z Brukseli i ulicznymi demonstracjami oraz obrażanie legalnie wybranego polskiego rządu i przywódcy ugrupowania, które wygrało wybory parlamentarne - tak w skrócie można określić wywiad Donalda Tuska, z którym rozmawiała dziś wieczorem gwiazda TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. Rozmowa odbywała się w Brukseli. - Jestem gotowy przyjechać do Polski choćby jutro i bez tych 100 tysięcy ludzi - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej pytany o ewentualne spotkanie z Andrzejem Dudą.

Rozmowa z Tuskiem trwało około pół godziny, poruszono w niej różne wątki, choć toczyła się wokół reformy sądownictwa.

Poniżej wybrane cytaty z odpowiedzi Donalda Tuska - nasi Czytelnicy sami ocenią z kim mamy do czynienia.

GROŹBY
- Uważam, że dobrze byłoby, aby polski prezydent i rząd mieli wiedzę, jakie konsekwencje mogą pójść za tym, co się dzieje w tej chwili z reformą prawa w Polsce. Konsekwencje są obiektywne i to nie chodzi o to, że ktoś ma tutaj ochotę karać polski rząd... Jest to ostatnia rzecz, o jakiej ja bym chciał z kimkolwiek rozmawiać. Ale te poważne konsekwencje polityczne są niejako czymś automatycznym. Na pierwszym miejscu jest to, co się dzieje dzisiaj z reputacją Polski. To naprawdę nie jest mój wymysł i dlatego jestem tym tak przejęty. Rzeczywiście dużo mówi się o Polsce i od wielu, wielu lat nigdy nie mówiono tak źle, jak się dzisiaj mówi - i to nie tylko w Europie, ale i właściwie na całym świecie...

- Przez te 25 lat i wcześniej zbudowaliśmy podwaliny bardzo zdrowej demokracji, w której państwo jest tak budowane, aby możliwie mało szkodzić obywatelowi i możliwe skutecznie mu pomagać. Nie wszystko nam się udawało. Dziś o wiele wyraźniej widać, że nie miejsc idealnych na świecie i wszędzie pojawiają się błędy, ale prawdziwym dylematem jest w jakim kierunku, w jakim celu to wszystko się robi. Odwraca się strategiczny kierunek, jaki przyjęliśmy. (...) Widzi to też świat - od Waszyngtonu, który też jest tym zaniepokojony, po Unię Europejską.


- To, co dzieje się w Polsce jest przedmiotem wielkich emocji, takiego niepokoju i smutku w Unii Europejskiej.

MANIPULACJE
- Ja nie mam żadnych wątpliwości, że całość zmian, jakie proponuje dziś PiS w Polsce ma swoją wewnętrzną logikę. To nie są incydenty - że tu nagle sądy, a tam polowanie na Tuska. (...) To odejście od modelu wolnościowego, w którym państwo nie wszystko za obywatela załatwia, ale generalnie odchodzimy od tej zasady, że to władze państwowe są podporządkowane obywatelom, a nie odwrotnie.

- Byliśmy świadomi (gdy rządziło Po-PSL - red.), że sądy w Polsce nie zawsze pracują tak jak powinny. Dużo było do zrobienia i do naprawienia. I rozmawialiśmy o tym ze środowiskiem sędziowskim często. Napotykaliśmy na opór, czasami na zrozumienie. Zawsze zatrzymywałem się tam, gdzie słyszałem bardzo wyraźny sygnał - to może naruszyć niezawisłość sędziów. Dziś mamy do czynienia nie z reformą sądownictwa, tylko z odebraniem sądom niezawisłości.

- Ta polityczność sądów może być problemem dla Polski i Polaków. To może stać się za chwilę. Ocena KE - że a polskie sądy - jeśli to prawo wejdzie w życie - nie będą postrzegane jako obiektywne, wtedy kiedy rozstrzygają także kwestie związane z prawem europejskim. Proszę sobie wyobrazić, co to oznacza dla przedsiębiorcy brytyjskiego, francuskiego, niemieckiego, który chce inwestować w Polsce, ale nie jest pewien, czy wyroki sądów polskich będą uznawane za obiektywne i zgodne z prawem europejskim. (...) To, czego naprawdę należy się obawiać to to, czy pojawią się problemy dotyczące 38 milionów Polaków.


- Wydaje się, że KE postępuje stanowczo, ale spokojnie jednocześnie.

OBELGI

- Żal mi Jarosława Kaczyńskiego jako człowieka. Jako polityka uważam go jako coś złego dla Polski.

- Chciałbym dotrzeć z tym przekazem do prezydenta, ale też do innych polityków obozy rządzącego z jasnym sygnałem - nie róbcie tego Polsce, bo te doraźne triumfy one nie mają najmniejszego sensu. To tak jakbyśmy sami sobie pokazywali figę nieustannie. Chyba, że w tle jest zamysł, że Polska nie będzie w Unii Europejskiej, że UE jest kłopotem, ciężarem.

- Zagrożenie czai się dzisiaj w Warszawie. Jeśli ktoś dzisiaj zmierza do tego, żeby Polska straciła te korzyści, jakie wynikają z uczestnictwa w UE, a w perspektywie znalazła się poza Unią, to nie są to ludzie w Brukseli, Paryżu, Madrycie, Berlinie, czy Rzymie. Takich ludzi niestety spotykam w Warszawie, nie na ulicach na szczęście, ale w gabinetach.


UMIZGI DO WYBORCÓW

- Tu w Brukseli nikt nie chce się na Polskę rzucić.

- Jak na dzisiaj, większość rządowa jest zdeterminowana, by to złe prawo wprowadzić

- Dobro zwycięży.

HIT NA KONIEC - TO O ZADYMIARZACH NA ULICACH

- Na ulicę wyszło samo dobro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24
Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy będą mieli droższy prąd

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W Niemczech w 2020 roku znowu wzrosną rachunki za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą od około 20 euro do ponad 50 euro więcej w skali roku. Ceny prądu w Niemczech dla klientów indywidualnych i tak należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Powodem kolejnej podwyżki jest planowane zwiększenie opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii (tzw. EEG-Umlage). Jest ona uiszczana przez odbiorców w rachunkach za prąd i stanowi ok. 25 proc. całej ceny. O planowanym wzroście poinformowali we wtorek operatorzy największych sieci przesyłowych energii.

Obecnie wysokość EEG-Umlage za kilowatogodzinę wynosi 6,41 eurocenta. W 2020 roku będzie to o 5,5 proc. więcej - 6,76 eurocenta. Nie jest to jednak jedyny składnik podwyżki. Średnio o 9 proc. wzrosnąć ma też opłata sieciowa, która składa się na kolejną jedną czwartą końcowego rachunku.

Decyzja, czy przerzucić wyższe opłaty na odbiorców indywidualnych, należy co prawda do dostawców prądu, ale eksperci są zgodni, że do tego dojdzie.

Jak wyliczył tygodnik "Der Spiegel", jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci w 2020 roku średnio o około 21 euro więcej w skali rocznej, gospodarstwo trzyosobowe - około 37 euro, a czteroosobowe - 53 euro.

Roczne rachunki za prąd czteroosobowego gospodarstwa domowego wynoszą w RFN około 1200 euro. Ceny energii elektrycznej w Niemczech i Danii należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Tabloid "Bild" w środę z oburzeniem skomentował zapowiedziane podwyżki.

"Wielka koalicja reklamowała swój pakiet klimatyczny, mówiąc o sprawiedliwości społecznej. Tymczasem wychodzi na to, że zapowiadane ulgi będą nic nie warte. Coś podobnego można życzliwie nazwać naginaniem liczb. Albo po prostu kłamstwem. Takie eksperymenty księgowe nie przekonają obywateli do ochrony klimatu. Nie może tak być, że na końcu to zawsze obywatel budzi się z ręką w nocniku"

- przekonuje najpoczytniejszy dziennik w RFN.

W ubiegłym tygodniu rząd Niemiec przyjął tzw. pakiet klimatyczny, czyli szereg projektów ustaw dotyczących ochrony klimatu. Wprowadza on m.in. wiążący prawnie cel ograniczenia emisji CO2 oraz zobowiązuje wszystkie ministerstwa, by do tego celu dążyły.

Zgodnie z przyjętymi projektami ustaw do 2030 roku Niemcy mają emitować o 55 proc. mniej gazów cieplarnianych niż w roku 1990. Do 2050 roku RFN ma stać się "neutralna klimatycznie", czyli osiągnąć zerowe emisje netto.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji CO2. Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 zgodnie z zapowiedziami mają być przeznaczone na ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg podatkowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl