Prezydent spotka się z prezes Sądu Najwyższego

W poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
W poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Prośbę o spotkanie wystosowała do prezydenta w piątek pierwsza prezes SN. Zaapelowała też „o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.

W piątek w Senacie trwa debata nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym, która m.in. przewiduje wygaszenie stanowisk sędziów. Uchwalenie ustawy odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

Czytaj też: To chyba najbardziej wymowne zdjęcie z dzisiejszego dnia. Gersdorf przemawia do pustej sali

Według zapisów ustawy przyjętej wczoraj w Sądzie Najwyższym wyodrębnione mają zostać trzy nowe Izby - Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. Ta ostatnia będzie rozpoznawała sprawy dyscyplinarne sędziów SN, sądów powszechnych, wojskowych, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników sądowych. Wynagrodzenia sędziów tej Izby mają być o 40 proc. wyższe od pozostałych sędziów.

Sędzią SN nie mógłby zostać ten, kto pełnił służbę zawodową, pracował lub był współpracownikiem organów bezpieczeństwa w PRL. Wprowadzone będą też limity dla sędziów SN, jeśli chodzi o dodatkowe zajęcia, np. zatrudnienie na stanowisku dydaktycznym lub naukowym. Ustawa obniża granicę wieku do przejścia sędziego SN w stan spoczynku; ustanawia ją - co do zasady - na poziomie 60 lat, gdy chodzi o kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzn.

 Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#Małgorzata Gersdorf #Andrzej Duda

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo