Wyborne wina włoskie Amarone

  

Wina typu Amarone pochodzą z północno-wschodniego regionu Włoch zwanego Veneto. Indywidualnym rysem Veneto (szczególnie okolic Werony) jest produkcja wina z suszonych winogron w celu podniesienia zawartości cukru. Była to jedyna metoda, jaką dysponowali starożytni Grecy i Rzymianie dla podniesienia zawartości alkoholu w produkowanych winach. Nazwa Amarone odnosi się do tych win, w których cały cukier w winogronach w wyniku fermentacji został przetworzony na alkohol (są to wina wytrawne). Zawartość alkoholu sięga do ok. 16 proc.

Amarone jest wytwarzane z przynajmniej dwóch odmian winogron: corvina veronese (40–80 proc., z czego połowa może być zastąpiona szczepem corvinone) oraz rondinella (5–30 proc). Mieszanka może być uzupełniona innymi czerwonymi odmianami uprawianymi na terenie apelacji, przy czym udział żadnej z nich nie może przekroczyć 10 proc. 

Wino Amarone powstaje z winogron podsuszanych w specjalnych warunkach (np. na drewnianych suszarkach), które w miarę suszenia osiągają wyższy poziom cukrów. Przepisy apelacji wymagają, by proces ten trwał przynajmniej do 15 grudnia, po czym winogrona można poddać winifikacji. Wymagane jest przynajmniej dwuletnie starzenie w beczkach.

Amarone cechuje się rubinowym kolorem, intensywnymi aromatami suszonych owoców i czekolady z gorzkim posmakiem, do którego nawiązuje nazwa, oraz wysokim poziomem alkoholu (przynajmniej 14 proc.). Wino pochodzące ze strefy upraw o najdłuższej tradycji (gminy Negrar, Marano, Fumane, Sant’Ambrogio i San Pietro in Cariano) może na etykiecie nosić określenie Classico. Starzenie wydłużone do czterech lat uprawnia do predykatu Riserva.

Amarone poleca się do czerwonych mięs, dziczyzny i dojrzałych serów, a także do samej degustacji. Wino należy podawać po uprzedniej dekantacji. By dokonać dekantacji, na dzień lub dwa stawia się butelkę wina w pozycji stojącej, następnie przelewa się je do szklanej karafki, możliwie jak najpóźniej przed spożyciem, w celu oddzielenia wina od osadu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: J. Robinson,Kurs wiedzy o winie,przekł. R. Pucek,Warszawa 2013.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Opinia rzecznika KE ws. polskiego TK wiążąca? Mucha punktuje Wiganda: nie ma żadnej podstawy

/ Paweł Mucha / prezydent.pl

  

Rzecznik Komisji Europejskiej nie ma żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego - ocenił dziś zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Minister Mucha odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który oświadczył, że KE nie ma wątpliwości, co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

- To absolutnie niedopuszczalna wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej

- ocenił Mucha w telewizji Polsat News. "To nie jest stanowisko Komisji Europejskiej, to jest wypowiedź rzecznika, który nie niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego" – podkreślił.

W ocenie zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, "słuszną decyzję podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wzywając przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce".

Nie może być tak, że rzecznik Komisji Europejskiej, urzędnik, będzie komentował rozwiązania ustrojowe przyjęte w konstytucji z 1997 r. Tego rodzaju działanie jest niedopuszczalne

- stwierdził Mucha.

[polecam:https://niezalezna.pl/307667-szef-przedstawicielstwa-ke-wezwany-do-polskiego-msz-powodem-wypowiedz-rzecznika-komisji]

W związku z wypowiedzią Wiganda, w sobotę do MSZ został wezwany w trybie pilnym szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

"Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika KE jako całkowicie niedopuszczalną" - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z Prawdą.

"Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie"

– dodał wiceminister Jabłoński.

[polecam:https://niezalezna.pl/307693-szef-przedstawicielstwa-komisji-europejskiej-wezwany-do-polskiego-msz-tusk-zaczal-jatrzyc]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts