Kalendarz natury – lipiec

  

Cykle przyrody ciągle się toczą, nadając pewien rytm życiu człowieka. Zmieniające się pory roku były przez wieki ogniwem, który bardzo łączył nas z przyrodą. Niestety negatywny wpływ współczesnej cywilizacji sprawił, że w natłoku pracy i innych działań człowiek prawie utracił ten ścisły związek z naturą. Świadomość zmian, choćby miesięcznych, pozwala lepiej zrozumieć otaczające nas środowisko, pozwala dostrzec jego piękno. Warto, by wiedza ta była zachętą do osobistej obserwacji natury – może ona działać kojąco na ciało i ducha.

Nazwa miesiąca pochodzi od słowa „lipień” i nawiązuje do kwitnących lip. Lipiec jest najcieplejszym letnim miesiącem. Mimo że dni stają się już coraz krótsze, to temperatury są najwyższe.

Na początku lipca wschód Słońca w Warszawie możemy obserwować o godz. 4:19, a zachód o 21:00, natomiast 31 lipca Słońce wzejdzie o 4:55, a zajdzie o 20:29. Długość dnia skraca się w ciągu miesiąca o przeszło godzinę. Średnia suma opadów wzrasta w stosunku do czerwca.

Lipiec jest jeszcze miesiącem masowego kwitnienia. Kwitną drzewa, krzewy, rośliny leśne i polne, wodne i nadwodne. Przeważnie jest to miesiąc żniw i sianokosów. W tym czasie dojrzewają owoce wielu roślin. Wśród zwierząt trwa jeszcze okres godów, latające owady występują w ogromnych ilościach w wielu środowiskach.

W parkach i ogrodach kwitną aksamitki, goździki, nasturcje, lwie paszcze, malwy, floksy, nawłocie, niecierpki. W lipcu kończy się zbiór truskawek i masowo dojrzewają agrest, porzeczki, maliny, czereśnie, wiśnie, wczesne gruszki i jabłka. W lipcu można zaobserwować najwięcej motyli. Ciągle jeszcze słychać śpiew ptaków, głównie o zmroku i o świcie. W lipcu zaczyna kwitnąć gryka, której białe kwiaty mogą utrzymywać się aż do sierpnia. Rozpoczyna się kwitnienie mięty polnej. Na miedzach, przydrożach i nieużytkach kwitnie piołun, wrotycz, krwawnik, łopian. Na łąkach zakwitają: oman, goryczka, goździk, rdest wężownik, ostrożeń warzywny, barszcz zwyczajny, dzięgiel, centuria, przytulia.

Kwitną rośliny wodne: grzybienie białe i grążele żółte, oraz rośliny rosnące pod wodą: rdestnica, wywłócznik, moczarka kanadyjska, rogatek szorstki, przęstka pospolita. Nad jeziorami i stawami zaczyna kwitnąć trzcina pospolita.

W lesie na tle zielonego runa i brunatnej ściółki niewiele widać już kwiatów, kwitnie jeszcze gdzieniegdzie lilia złotogłów, sałatnik leśny, czyściec leśny. Zakwita lipa drobnolistna, dojrzewają owoce czeremchy, borówka czernica jest w pełni owocowania. Pod koniec lipca dojrzewają owocostany brzóz, rozpadają się i rozsypują drobne skrzydlate orzeszki, pojawiają się kłosy zarodnikowe widłaków, zarodniki wytwarza też wiele gatunków paproci. W lipcu pojawiają się pierwsze prawdziwki, koźlarze czerwone, w borach sosnowych są maślaki zwyczajne. W lasach można też znaleźć rydze, gołąbki zielone, kanie czubajki.

W górach kwitnie miłosna górska, jaskier, modrzyk górski, omieg górski, tojad mocny, ostróżka tatrzańska, arcydzięgiel litwor, szarotka alpejska, rojnik górski, skalnica mchowata, mak alpejski, goryczka kropkowana.

Co widać na lipcowym niebie

Merkurego i Wenus będzie można obserwować na wieczornym niebie nisko nad zachodnim horyzontem dopiero od połowy lipca, do końca wakacji. Mars natomiast będzie widoczny przez całą noc. Saturna możemy podziwiać na nocnym niebie przez całe wakacje. Uran i Neptun widoczne będą w drugiej połowie nocy, odpowiednio w gwiazdozbiorach Ryb i Wodnika. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: H Sander,Z. Wójcik,Kalendarz przyrody;orion.pta.edu.pl/niebo/spojrzenie-w-wakacyjne-niebo
Tagi

Wczytuję komentarze...

Cenzura prewencyjna?!! Kolporter obsługujący Empik żąda wizualizacji nalepki "Gazety Polskiej"

/ Misiarz [Public domain]

  

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Empik chce ocenzurować naklejki "Gazety Polskiej" dołączone do najnowszego numeru tygodnika. Kolporter dostarczający sieci prasę zażądał bowiem od wydawcy "GP" pełnej wizualizacji naklejki.

Jak już informowaliśmy, do kolejnego wydania tygodnika "Gazeta Polska", który ukaże się w środę 28 sierpnia, dołączony będzie dodatek w formie naklejki, KTÓREJ ZŁO PRZESTRASZY SIĘ NAPRAWDĘ! O tym, jak wyglądać będzie naklejka, dowiemy się dopiero w dniu ukazania się pisma w kioskach.

Tymczasem Polperfect - kolporter dostarczający prasę do sieci Empik - zażądał dzisiaj od wydawcy "Gazety Polskiej"... przedstawienia wizualizacji naklejki, która ma być dołączona do najnowszego numeru. Może to świadczyć o tym, że sieć uzależnia sprzedaż tygodnika z nalepką od jej wyglądu.

[polecam:https://niezalezna.pl/281035-dzis-mozna-uderzyc-w-gazete-polska-a-jutro-w-inne-media-gosiewska-komentuje-blokade-empiku]

Czyżby Empik po raz kolejny próbował zastosować cenzurę prewencyjną? Przypomnijmy, że w lipcu w sklepach Empiku nie można było kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką o LGBT, o czym poinformowała na Twitterze rzecznik sieci, Monika Marianowicz, pisząc:

Potwierdzam. W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”. Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem.

Do sprawy odniosło się wówczas Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP), które uznało działania Empiku za naruszenia zasady wolności słowa. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280931-w-empiku-nie-kupisz-gazety-polskiej-z-naklejka-sakiewicz-odpowiada-mielismy-racje-w-100-procentach]

Czy i tym razem "Gazeta Polska" nie zostanie dopuszczona do sprzedaży? O to, dlaczego kolporter (Polperfect) dostarczający prasę do Empiku zażądał przedstawienia wyglądu i treści naklejki, która ma być dołączona do najbliższego numeru tygodnika "Gazeta Polska" i czy od przedstawienia tych informacji Empik uzależnia przyjęcie najbliższego numeru "GP" do sprzedaży chcieliśmy zapytać rzecznik Empiku Monikę Marianowicz. Niestety, nie odbierała telefonu. Gdy tylko uda nam się skontaktować z biurem prasowym sieci, przedstawimy jej stanowisko.

[polecam:https://niezalezna.pl/281162-trwa-zmasowany-atak-na-tygodnik-gazeta-polska-nie-dajmy-sie-zastraszyc]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl