Austria nie chce imigrantów

  

Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz zaapelował dziś do władz Włoch o to, aby wstrzymały transfer migrantów, przywożonych statkami na włoskie wyspy, na stały ląd. Apel wystosował po spotkaniu z szefem włoskiej dyplomacji Angelino Alfano w Wiedniu. Agencja Ansa cytuje słowa austriackiego ministra: „Domagamy się, aby został przerwany przewóz statkami nielegalnych migrantów z włoskich wysp, takich jak Lampedusa, na stały ląd”.

- Jeśli we Włoszech będzie kontynuowany szybki transfer na stały ląd, skąd migranci wyruszają na północ, wzrośnie nie tylko przeciążenie w Europie Środkowej, ale także ludzie będą dalej tonąć - ostrzegł Sebastian Kurz. - Ratowanie na morzu nie powinno być biletem do Europy Środkowej - dodał austriacki minister.

W ten sposób odniósł się do praktyki przewożenia migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym najpierw na wyspy, głównie na Sycylię, a następnie na Półwysep Apeniński, gdzie trafiają do ośrodków pobytu w całym kraju.

Kurz powtórzył, że Austria zacznie strzec swych granic, jeśli strona włoska przystąpi do wydawania migrantom tymczasowych dokumentów podróży, umożliwiających im poruszanie się po całej UE przez trzy miesiące. O takiej hipotezie, rozważanej przez władze w Rzymie w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego i odciążenia Włoch informują media.

Szef austriackiej dyplomacji przyznał, że istnieją różnice stanowisk obu krajów w podejściu do migracji.

Strona włoska nie skomentowała apelu szefa MSZ Austrii.

Do Włoch od początku tego roku przybyło drogą morską ponad 90 tys. migrantów. Wszystkie stałe i tymczasowe ośrodki są przepełnione. Oczekuje się, że w tym roku padnie kolejny rekord fali migracyjnej i przypłynie około 200 tys. uciekinierów z Afryki.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Był twardy jak stal". Prezes PiS Jarosław Kaczyński pożegnał prof. Jana Szyszko

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W Warszawie odbywa się dziś pożegnanie śp. prof. Jana Szyszko - byłego ministra środowiska, który zmarł 9 października. Podczas pogrzebu głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, bliski współpracownik zmarłego polityka. Odejście prof. Szyszko nazwał "czymś niedobrym i tragicznym dla Polski".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas swojego przemówienia przypomniał, że prof. Jan Szyszko mocno bronił kwestii związanych z przyrodą i ochroną klimatu.

"Był twardy jak stal. Także jeśli chodzi o inną sferę swoich przekonań. To była sfera związana z wiarą. Bronił zasad tej wiary, co jest związane z nauką Kościoła, w sposób równie twardy, jak bronił innych wartości, o których wspominałem"

- podkreślał.

Jarosław Kaczyński wiele mówił o tym, jakim człowiekiem w codziennej pracy był prof. Szyszko.

"Był człowiekiem integralnym w swych przekonaniach. Człowiekiem skonsolidowanym, jeżeli chodzi o swój stosunek do świata, do ludzi. Był kimś, kto łączył w sobie dwie cechy - był człowiekiem oddzielnym w tym sensie, że w jego środowiskach stał często obok, nie miał tendencji do bycia kimś, kto podporządkowuje się temu głównemu nurtowi i bardzo wiele lat za to płacił. Był też człowiekiem oddzielnym w życiu publicznym, stąd te spory, które się z tym wiązały, gdzie bronił tez związanych z kwestiami merytorycznymi, z tym, na czym się znał. Drugą częścią było jego bardzo duże zaangażowanie i zdolności towarzyskie. Był człowiekiem, który skupiał wokół siebie bardzo wielu przedstawicieli różnych środowisk, ale przede wszystkim środowisk naukowych"

- kontynuował szef PiS.

"Dobrze zasłużył się ojczyźnie na różnych płaszczyznach. Był człowiekiem niezwykłym, utalentowanym. Jestem wstrząśnięty i głęboko przekonany, że stało się coś dla naszego środowiska, ale także dla Polski, bardzo niedobrego i tragicznego. Odpoczywaj Janie w pokoju"

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl