W Maćkowej Rudzie powstała Galeria Andrzeja Strumiłły

Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80-tych XX wieku.

podlaskamarka.pl
Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80-tych XX wieku. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Galeria powstała w budynku obok domu, gdzie od około 30 lat mieszka artysta. To miejsce, gdzie do tej pory tworzył Strumiłło, więc obok obrazów są tam także stoły z farbami i pędzlami artysty.

To miała być pracownia i to jest pracownia. Prace, które wiszą na tych ścianach stworzyły jednak swoistą galerię


- powiedział Andrzej Strumiłło.

W galerii można zobaczyć nowe, ale także stare, nigdzie dotąd niewystawiane, obrazy sprzed wielu lat, z lat 50. i 70. XX wieku.


Andrzej Strumiłło przyjechał na Suwalszczyznę w latach 80. XX wieku. W Maćkowej Rudzie nad rzeką Czarną Hańczą wybudował dworek, zajął się hodowlą koni i dalej tworzył. Na przełomie wieków XX i XXI, na jego posesji obok domu odbywały się plenery rzeźbiarskie. Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk.

W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. W 2016 roku powstał pomysł uczczenia w szczególny sposób urodzin artysty. Sejmik województwa podlaskiego uchwalił rok 2017 Rokiem Andrzeja Strumiłły. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

 Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#galeria #profesor #Suwałki #maćkowa ruda #andrzej strumiłło

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo