Rzeszów: Korowód zespołów zainauguruje Festiwal Polonijny

Barwny korowód z udziałem około tysiąca przedstawicieli Polonii z pięciu kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainauguruje w piątek po południu w Rzeszowie XVII Światowy Festiwal Polonijnych

rzeszow24.pl
Barwny korowód z udziałem około tysiąca przedstawicieli Polonii z pięciu kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainauguruje w piątek po południu w Rzeszowie XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (ŚFPZF). Festiwal potrwa do 25 lipca.

W paradzie, która przejdzie ulicami centrum Rzeszowa, weźmie udział wszystkie 37 grup uczestniczących w imprezie. Zespoły podczas przemarszu będą niosły napis ze swoją nazwą, flagę i nazwę kraju, z którego przybyły, a tancerze będą śpiewać i tańczyć. Na rynku uczestnicy festiwalu zostaną powitani przez władze miasta, a przedstawiciele zespołu Olza (jeden z weteranów ŚFPZF) odbiorą symboliczne klucze do Rzeszowa.

Wieczorem odbędzie się na Rynku koncert powitalny, w którym wystąpi polsko-ukraiński zespół Dagadana wraz z gośćmi, który zaprezentuje tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, przeplatane jazzem, elektroniką, a także utwór nagrany po chińsku. Koncert poprzedzi występ rzeszowskiej grupy Old Rzech Jazz Band.

Przez następne dwa dni, w sobotę i niedzielę, zespoły polonijne będą występować na rzeszowskim rynku, na scenie w Millenium Hall oraz w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie będą prezentować polskie tańce.

W poniedziałek przewidziano koncert "Folklor narodów świata", a we wtorek - koncert galowy, który zakończy imprezę. Wzorem minionych lat będzie to widowisko „Karczma na Podzamczu”, w którym wystąpią niemal wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu. Oba koncerty odbędą się w hali widowiskowej Podpromie.

Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#folk #Polonia #olza #korowód #Rzeszów

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo