Hołd dla zapomnianych ofiar i bohaterów

  

Nie ma co ukrywać, że wizyta brytyjskiej pary książęcej w Polsce to w dużej mierze szykowanie gruntu pod trudne negocjacje Wielkiej Brytanii w sprawie warunków brexitu. Brytyjczycy potrzebują jak najwięcej przychylnych sobie państw w UE.

Niemniej po raz drugi (po wizycie prezydenta USA) nasz kraj przyciąga życzliwą uwagę świata. Jako gdańszczanin cieszę się, że na trasie wizyty książęcej pary znalazł się Gdańsk oraz były obóz koncentracyjny i zagłady Stutthof. Powstał on tuż po ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. Przypomina o męczeństwie i bohaterstwie Polaków z Pomorza, którzy jako pierwsi padli ofiarą ludobójstwa podczas wojny. Dopiero później KL Stutthof stał się też miejscem kaźni Żydów, jeńców sowieckich i więźniów z innych krajów. Pomorski rozdział historii II wojny światowej był nieco zapomniany. Teraz wreszcie może znowu znajdzie miejsce w zbiorowej pamięci i Polski, i Europy. I tylko szkoda, że władze miasta skompromitowały się, przygotowując dla witających parę książęcą na ul. Długiej brytyjskie i gdańskie chorągiewki, a o polskich zapomniały.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts