Książę William, jak prezydent USA. Te słowa zakończą bajki o izolacji Polski w Europie [WIDEO]

  

W trakcie przyjęcia na cześć cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II z udziałem pary książęcej Williama i Kate, które zorganizowano w Łazienkach Królewskich w Warszawie, mocne słowa padły z ust księcia Cambridge. „Próbowano wymazać was z mapy Europy, ale pokazaliście wyjątkową odwagę” - mówił do Polaków książę William, podobnie jak prezydent USA Donald Trump nawiązując do historii Polski i wyjątkowego ducha Polaków. Honorowymi gośćmi na przyjęciu prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
 
Przyjęcie organizowane przez ambasadę Wielkiej Brytanii w Polsce wydawane jest z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. W Londynie oficjalne obchody urodzin królowej odbywają się w czerwcu, co jednak nie pokrywa się z datą urodzin Elżbiety II, która przyszła na świat 21 kwietnia 1926 r. W trakcie wieczoru do Polaków zwrócił się książę William.


 

- Dziękuję, że dołączyliście do Catherine i do mnie w tym szczególnym dniu. Mamy szczególne powody do świętowania. Są to urodziny mojej babci, królowej Elżbiety II oraz świętowanie szczególnych więzi, które łączą nasze kraje. Więzi te sięgają wieków i tworzą bardzo bogatą historię wymiany kulturowej i bliskich relacji handlowych [...] W Wielkiej Brytanii bardzo szanowane są więzi z Polską, ponieważ Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności. Przetrwaliście wieki ataków na wasz kraj, wliczając w to rozbiory, które miały na celu wymazanie was z mapy Europy. W XX w. Polska pokazała wyjątkową odwagę, ponieważ przeciwstawiła się brutalnej okupacji nazistowskiej, nie wspominając o powstaniu w getcie i powstaniu warszawskim. Catherine i ja byliśmy bardzo poruszeni, kiedy odwiedziliśmy dzisiaj Muzeum Powstania Warszawskiego z panem prezydentem i pierwszą damą. Wiemy, że będzie podobnie jutro, gdy odwiedzimy jutro obóz koncentracyjny Stutthof. [...] Po II wojnie światowej Polska musiała stawić czoła dyktaturze komunistycznej, ale w 1989 roku, Polska dzięki „Solidarności” zrzuciła komunistyczne kajdany i znowu zajęła miejsce jednego z najważniejszych krajów europejskich. Biorąc pod uwagę ciepło naszych stosunków, mamy co świętować. Jesteśmy partnerami w NATO i po raz pierwszy od czasów wojny nasze oddziały stacjonują w waszym kraju. [...] Cieszymy się niezmiernie z naszej wizyty w Polsce i mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze tu powrócić niebawem – mówił książę William.


Później książę odczytał list do Polaków od królowej Elżbiety II:

„Książę Filip i ja przesyłamy pozdrowienia tym, którzy biorą udział w tym przyjęciu. W 1996 roku byliśmy w Polsce i mamy z tej wizyty same dobre wspomnienia. Byliśmy świadkami ciepłej gościny i cieszę się, ze para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego. W 1996 roku mówiłam o relacji i łączących nasze kraje więziach, które sięgają tysiąc lat wstecz. Mogę powiedzieć, że od tamtego czasu przyjaźń między naszymi krajami jeszcze bardziej się umocniła i mam nadzieję, że nadal będzie się umacniała” - napisała królowa Elżbieta II.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP,prezydent.pl,TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

TweetUp w Kancelarii Premiera. "Porozmawiamy sobie jak władza z władzą"

/ fot. Lidia Lemaniak/niezalezna.pl

  

W Kancelarii Premiera rozpoczął się TweetUp - spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i grupy ministrów rządu z dziennikarzami i internetowymi liderami opinii. - Porozmawiamy sobie jak władza z władzą - mówił premier Morawiecki, witając zgromadzonych.

Na początku spotkania, w którym udział biorą - oprócz premiera - m.in. wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, szefowa MEN Anna Zalewska, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, premier Morawiecki wyraził zadowolenie z możliwości porozmawiania w luźnej atmosferze "o nurtujących wszystkich sprawach".

- Wiadomo, że media to jest "czwarta władza". My też jesteśmy władzą, więc porozmawiamy sobie jak władza z władzą - właśnie po to, przede wszystkim, żeby informacje dotarły do społeczeństwa w sposób dzięki państwu, dzięki wam możliwie prawdziwy

 - mówił szef rządu.

- Oddzielanie ziarna od plew to jest niezwykle ważna sprawa, za którą państwo odpowiadacie w ogromnym stopniu. Dlatego można powiedzieć, że to jest takie wielkie powołanie - to, co państwo robicie

- dodał Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podkreślał też rolę internetowych liderów opinii jako "pasa transmisyjnego" i "ważnego partnera" dla rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl