Podsumowanie półrocza w Sztabie Generalnym WP

  

W Warszawie odbyła się odprawa kierowniczej kadry Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SG WP) oraz jednostek podporządkowanych. Poświęcona została ocenie stopnia realizacji zadań w pierwszej połowie 2017 roku, określeniu priorytetów na kolejne miesiące i wskazaniu głównych kierunków do działania na rok 2018 - podaje oficjalny portal SG WP.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni doktor Leszek Surawski przeprowadził odprawę koordynacyjno-zadaniową z szefami komórek organizacyjnych tworzących sztab oraz jednostek bezpośrednio podporządkowanych. Celem narady było podsumowanie oraz rozliczenie działalności w pierwszych miesiącach 2017 roku, sformułowanie wniosków i określenie ich wpływu na aktywność prowadzoną w drugiej połowie bieżącego roku. Przedstawiono również priorytetowe zadania komórek organizacyjnych tworzących Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz jednostek bezpośrednio podporządkowanych w 2017 roku. Wskazano główne kierunki do działania na rok 2018. Dokonano identyfikacji potencjalnych zagrożeń, które mogą mieć wpływ na realizację przedsięwzięć - czytamy.

Odprawa była przedsięwzięciem podsumowującym pół roku służby generała broni Leszka Surawskiego w roli szefa SG WP. W roboczym spotkaniu uczestniczyło kierownictwo SGWP, na czele z zastępcą szefa SG WP generałem brygady Janem Dziedzicem, jak również szefami zarządów i bezpośrednio podległych komórek organizacyjnych. Obecni byli przedstawiciele Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Terenowe organy administracji wojskowej reprezentowali szefowie szesnastu Wojewódzkich Sztabów Wojskowych - podaje SG WP. 

Pierwsza część odprawy poświęcona była problematyce funkcjonowania wojska w relacji z otoczeniem w regionach administrowanych przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe. Generał Surawski podkreślił znaczenie działań na rzecz budowania zrozumienia, akceptacji i zaufania społeczeństwa do Wojska Polskiego. 

Druga część odprawy dotyczyła problematyki obejmującej całokształt spraw i zagadnień związanych z funkcjonowaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreślono znaczenie dynamicznie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego oraz jego wpływu na kształtowanie i wzmacnianie zdolności Wojska Polskiego. Sztab Generalny Wojska Polskiego realizuje proces planowania i programowania rozwoju, określania zdolności Sił Zbrojnych oraz organizowania systemów funkcjonalnych. Decyzje i rekomendacje opierają się na systemowej analizie oraz ocenie uwarunkowań bezpieczeństwa - informuje oficjalny portal SG WP. 

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Argumenty Trumpa trafiły do niemieckich polityków? Polubili U.S. Army – „To wspólny interes”

Donald Trump / Fot. Aleksiej Witwicki

  

Po zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczącej przeniesienia części wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, u naszych zachodnich sąsiadów doszło do politycznej refleksji. Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się dzisiaj za dalszym stacjonowaniem amerykańskich żołnierzy w RFN. Według pani minister "leży to w obopólnym interesie Niemiec i USA".

"Obecność wojsk USA w Niemczech to obopólny interes bezpieczeństwa. Nie mam żadnych sygnałów, że Stany Zjednoczone uważają inaczej"

- oświadczyła Kramp-Karrenbauer w rozmowie z magazynowym niedzielnym wydaniem dziennika "Bild" - "Bild am Sonntag" ("BamS").

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemcy-torpeduja-plan-przeniesienia-baz-usa-do-polski-pisza-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

9 sierpnia ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich - w ocenie Waszyngtonu - wydatków Niemiec na obronność.

"To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów (żołnierzy i cywilnej obsługi) w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele"

- oświadczył Grenell w rozmowie z agencją dpa.

Stany Zjednoczone chcą zwiększyć liczbę swoich żołnierzy rozmieszczonych w Polsce z 4,5 tys. do 5,5 tys. Prezydent Donald Trump nie zamierza jednak wysyłać na kontynent europejski dodatkowych sił, lecz przenieść stacjonujące tu już oddziały.

[polecam:https://niezalezna.pl/283155-ambasador-usa-ponownie-ostrzega-niemcy-w-tle-sprawa-us-army-oraz-polski]

W czerwcu oświadczył, że mógłby uszczuplić kontyngent obecny w Niemczech.

W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Niemcom trudno będzie spełnić nawet własną późniejszą obietnicę - 1,5 proc. Założenia planów budżetowych ministra finansów Olafa Scholza (SPD) na lata 2020-23 przewidują wręcz obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność. W 2023 roku ma on wynieść 1,26 proc. PKB.

Mimo to Kramp-Karrenabeur zapewniła w rozmowie z "BamS", że Niemcy czują się zobowiązani do wypełnienia obietnicy z Newport.

"Do 2024 roku chcemy dojść do wydatków w wysokości 1,5 proc. PKB. Będzie to ważny krok. Ponadto jednoznacznie trzymamy się celu 2 proc."

- zadeklarowała szefowa resortu obrony i jednocześnie przewodnicząca CDU.

[polecam:https://niezalezna.pl/283822-usa-przeniosa-wojska-z-niemiec-do-polski-chodzi-przede-wszystkim-o-odstraszanie-rosji]

Kwestia wydatków na Bundeswehrę jest jednym z tematów budzących największe kontrowersje w rządzącej w RFN koalicji chadeków i socjaldemokratów z SPD. Ci drudzy nie chcą bowiem zwiększać budżetu wojska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl