Czy Państwo Islamskie przetrwa dzięki internetowi? Powstaje Wirtualny Kalifat!

Wirtualny Kalifat może przyczynić się do reaktywacji komórek Państwa Islamskiego nawet po rozbiciu ich terrorystycznej działalności w Iraku oraz w Syrii.EUROPOL informuje o istnieniu 30 tysięc

HypnoArt
Wirtualny Kalifat może przyczynić się do reaktywacji komórek Państwa Islamskiego nawet po rozbiciu ich terrorystycznej działalności w Iraku oraz w Syrii.EUROPOL informuje o istnieniu 30 tysięcy nielegalnych stron internetowych, które sympatyzują z ISIS i wciąż kolportują jego propagandę!

Eksperci zwracają uwagę, że atutem ISIS jest jego zdolność obronna w perspektywie długoterminowej. Jak informuje dziennik „The Huffington Post”, absolutny odwrót sił ISIS i ucieczka zagranicznych dżihadystów w ich rodzinne strony, głównie w południowej Azji i północnej Afryce, będzie początkiem konspiracyjnej działalności ISIS w internecie.

“To może być moment, w którym Państwo Islamskie proklamuje Wirtualny Kalifat” - uważa prof. Ahmet S. Yayla. Ekspert ds.kryminologii, prawa i nauk społecznych na Uniwersytecie Georga Masona jest przekonany, że w sieci terroryści będą niewidoczni, ale na tyle potężni, aby w dalszym ciągu werbować zwolenników na całym świecie.

Kyle Wilhoit z DomainTools, który bada zdolności cybernetyczne kilku grup terrorystycznych, wykrył, że Zjednoczony Wirtualny Kalifat, który jest internetowym ramieniem ISIS, działa od prawie 3 lat.

Eksperci zwracają uwagę na optymalne wykorzystywanie internetowych komunikatorów przez terrorystów. Np. aplikacja Telegram umożliwia przekazywanie informacji o wysokim poziomie szyfrowania. “Dzięki temu dżihadyści mogą informować o przebiegu działań operacyjnych i kolejnych celach bez obaw, że mogą zostać namierzeni” - tłumaczy Wilhoit. Pod koniec czerwca br. rosyjska służba bezpieczeństwa FSB oświadczyła, że organizatorzy zamachu na petersburskie metro komunikowali się właśnie przy pomocy tej aplikacji.

Sam werbunek do ISIS odbywa się w dużej mierze za pomocą sieci społecznościowych, takich jak Twitter czy Facebook. W kwietniu br. FBI aresztowało brytyjskiego hackera Dżunajda Hussajna, znanego również jako Abu Hussajn Britani. Hussajn koordynował pracę tzw. Legionu, czyli grupy kilkunastu wirtualnych recruiterów ISIS. Wykorzystując komunikatory, tj. Whatsapp i Telegram, oraz ogromną liczbę kont na sieciach społecznościowych, terroryści werbowali, kierowali i inspirowali sympatyków ISIS z całego świata do przeprowadzania zamachów w swoich krajach lub przyłączenia się do walk na Bliskim Wschodzie.

Zjednoczony Wirtualny Kalifat posiada również pododdział hakerów złożony wyłącznie z kobiet. W marcu br. hakerki włamały się do ponad 100 kont na Twitterze. Eksperci podkreślają, że powstanie żeńskiej formacji hakerów jest kolejnym przykładem “dżihadu medialnego”, którego zadaniem jest werbunek jak największej liczby muzułmańskich hakerów do walki z „niewiernymi”.  

 


Źródło: niezalezna.pl

#Państwo Islamskie #islamizm #hackerzy

Małgorzata Krakowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo