​Te dane porażają. Drastyczny wzrost mordów honorowych w Niemczech

Dwunastolatka została zamordowana z zimną krwią przez najbliższych. Do wyjątkowo okrutnej zbrodni, tzw.

By David Stanley from Nanaimo, Canada (Muslim Women) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Com
Dwunastolatka została zamordowana z zimną krwią przez najbliższych. Do wyjątkowo okrutnej zbrodni, tzw. mordu honorowego, doszło w okolicach wsi Kadej, w dystrykcie Khyber Pakhtukhwa na północnym zachodzie Pakistanu. Muzułmanie przenoszą swoje zwyczaje również do Europy. W Niemczech liczba takich zdarzeń wzrosła drastycznie!

Nastoletnia Pakistanka miała zostać zatrzymana przez policjantów podczas próby ucieczki z rówieśnikiem. Według relacji świadków, dwójka dzieci zaplanowała potajemny ślub. Policjanci eskortowali 12-latkę z powrotem do domu. Chociaż rodzina przyrzekła funkcjonariuszom, że nie zrobi jej krzywdy, sąsiedzi zeznali, że dziewczynka została zastrzelona następnego dnia przez swojego wuja.

W październiku 2016 r. pakistański parlament zaostrzył karę za mordy honorowe. Obecnie mordercom grozi za 25 lat. Zlikwidowano również lukę prawną, która pozwalała zabójcom uniknąć kary. Nowe prawo zostało uchwalone po tym jak w lipcu 2016 r. ofiarą zbrodni padła znana pakistańska modelka i osobowość internetowa Qandeel Baloch. Została ona zamordowana przez swojego młodszego brata. – To zło musi się skończyć – mówił wówczas cytowany przez CNN senator Farhatullah Babar.

Niemniej honorowe mordy są tam wciąż praktykowane. Ocenia się, że w Pakistanie popełnianych jest ponad tysiąc takich zbrodni rocznie.

Warto zauważyć, że chociaż w islamie kobieta stoi niżej w hierarchii społecznej, to – jak zaznaczają orientaliści – jej sytuacja i status jest odmienna w różnych częściach muzułmańskiego świata.

Jednym z niewielu państw muzułmańskich, w których honorowe mordy są surowo karane, jest Turcja. W tureckim prawie karnym za „honorowe zabójstwo” grozi dożywocie. W 2009 r. media obiegła informacja, że lokalny sąd skazał na dożywocie wszystkich członków rodziny zamieszanych w zabójstwo swojej krewnej.

Eksperci zwracają uwagę, że w islamie nie ma nakazu odnośnie mordowania kobiet, jednak prawo karne w państwach, w których dominującą religią jest islam, roztacza się parasol ochronny nad mężczyznami, którzy dopuścili się mordów honorowych.

Na przykład w Jordanii lokalne prawo nadal zwalnia z kary męża lub krewnego, który zamordował kobietę w sytuacji wskazującej na zdradę. Wszelkie próby znowelizowania jordańskiego prawa zostały odrzucone przez tamtejszy parlament.

W irackiej części Kurdystanu przemoc wobec kobiet oraz zabójstwa z honoru stanowią jeden z najbardziej poważnych problemów. W społeczeństwie kurdyjskim króluje patriarchat, a używanie przemocy w celu utrzymania dominującej pozycji mężczyzny w społeczności jest powszechnie akceptowaną normą.

Eksperci zwracają również uwagę, że zabójstwa honorowe mają często miejsce poza granicami świata islamskiego. Najgorsza sytuacja panuje w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Niemieccy socjolodzy z Instytutu Maxa Plancka już w 2011 r. alarmowali, że liczba mordów honorowych w Niemczech drastycznie wzrasta. Jak podaje portal ehrenmord.de, w 1998 r. Niemcy odnotowali dwa takie przypadki, w 2014 już dwanaście, ale w 2016 r. zarejestrowano ich ponad 60!

Na początku czerwca tego sąd w Dolnej Saksonii skazał pochodzącego z Kurdystanu Amira K. za morderstwo żony. Kobieta otrzymała ponad 20 ciosów nożem, bo chciała się rozwieść.

Z kolei 22 maja sąd w Hanowerze rozpatrywał sprawę 39-letniego Kurda Nurettina B., który usiłował zamordować swoją żonę Kader K. Kobieta miała prosić o wsparcie finansowe dla ich dwuletniego syna. Została ugodzona nożem i siekierą, cudem przeżyła. Inny muzułmanin, po tym jak rozwiódł się z żoną, przestrzelił jej oba kolana okaleczając ją do końca życia. W sądzie mężczyzna zeznał, że nie chciał, aby kobieta była atrakcyjna dla innych mężczyzn.

Społeczeństwo zbulwersowała sprawa 22-letniego syryjskiego imigranta, który zasztyletował ciężarną siostrę za to, że „przyniosła wstyd swojej rodzinie”. Sąd w Hanau (Hesja) skazał mężczyznę na 12 lat więzienia.

Znawcy tematu zwracają uwagę, że liczba honorowych mordów może być znacznie wyższa ponieważ wiele takich zbrodni figuruje w policyjnych rejestrach jako... domowa kłótnia. „Cenzura w mediach, której celem jest niwelowanie antyimigranckich sentymentów, uniemożliwia wykrycie nazwisk oraz pochodzenia ofiar i ich katów” – podkreślają eksperci.

 


Źródło: niezalezna.pl

#islam #muzułmanie #mord honorowy #Niemcy #kobieta

Małgorzata Krakowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo