– Politycy Nowoczesnej (...) w mojej ocenie wywierali presję na polską Straż Graniczną, żeby otworzyć polską granicę (...) na przemyt ludzi – powiedział szef MSWiA. Jak dodał Mariusz Błaszczak, posłowie z partii Ryszarda Petru „są albo tak nierozumni (…), albo ulegają poprzez swoją nieświadomość presji ze strony grup przestępczych”.

Posłowie Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, Monika Rosa i Jerzy Meysztowicz wizytowali kolejowe przejście graniczne z Białorusią w Terespolu. Powodem ich wizyty – jak opowiadali – były raporty organizacji pozarządowych, opisujące kłopoty czeczeńskich uchodźców, którym w Terespolu odmawia się wjazdu do Polski.

Politycy Nowoczesnej (...) w mojej ocenie wywierali presję na polską Straż Graniczną, żeby otworzyć polską granicę (...) na przemyt ludzi z Azji, bo to nie tylko obywatele rosyjscy narodowości czeczeńskiej, ale także Afgańczycy, Pakistańczycy, oni wszyscy bardzo by chcieli przez Polskę dotrzeć na zachód Europy 

– powiedział w czasie konferencji prasowej Błaszczak.

Politycy Nowoczesnej są albo tak nierozumni, że chcieliby przenieść na grunt Polski kryzys, jaki jest we Francji, Belgi, Niemczech, albo ulegają poprzez swoją nieświadomość presji ze strony grup przestępczych, które przecież zarabiają olbrzymie, gigantyczne pieniądze właśnie na przemycie ludzi 

– dodał.

Posłowie Nowoczesnej spotkali się z funkcjonariuszami SG, obserwowali wypełnianie procedur związanych z cudzoziemcami, którzy starają się o wjazd do Polski i uzyskanie statusu uchodźcy.

Jak obwieściła Scheuring-Wielgus, posłowie Nowoczesnej planują kolejną podróż – pociągiem z Brześcia (Białoruś) do Terespola, którym przyjeżdżają licznie czeczeńscy imigranci. Dodała, że posłowie będą zbierać kolejne informacje i analizować sytuację. 

Rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki poinformował, że w 2016 r. na drogowym i kolejowym przejściu granicznym w Terespolu funkcjonariusze SG przyjęli wnioski o ochronę międzynarodową od 8315 osób. Natomiast nie zezwolono na wjazd około 85 tys. podróżnym, którzy nie spełnili warunków uprawniających ich do przekroczenia granicy państwa.