Nawoływał do przeprowadzenia zamachu w Polsce. Jest związany z Państwem Islamskim

Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Dawid D., którego sąd aresztował, utrzymywał kontakty z osobami zafascynowanymi radykalną odmianą islamu - powiedział rzecznik ministra koo

abw.gov.pl
Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Dawid D., którego sąd aresztował, utrzymywał kontakty z osobami zafascynowanymi radykalną odmianą islamu - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- ABW zatrzymała Dawida D., mężczyznę podejrzewanego o nawoływanie do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Polsce. Mężczyzna został aresztowany. Za takie przestępstwo grozi od trzech miesięcy do 5 lat więzienia - mówił Żaryn.

- Jedną z form działalności zatrzymanego mężczyzny była aktywność w cyberprzestrzeni - dodał rzecznik.

Dawid D. usłyszał w prokuraturze zarzuty dotyczące rozpowszechniania treści „mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym”. Rzecznik zaznaczył, że podczas przesłuchań D. przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył obszerne wyjaśnienia. Katowicki sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie.

Śledztwo jest prowadzone od 22 czerwca na własnych materiałach zgromadzonych przez katowicką delegaturę ABW

- podał Żaryn. Nadzoruje je śląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora podkreślił, że zatrzymanie mężczyzny było możliwe dzięki silnej współpracy ABW z partnerami zagranicznymi. Dodał, że funkcjonariusze delegatury ABW w Katowicach „przeprowadzili szereg czynności procesowych w postaci przeszukania wskazanych miejsc i przesłuchań świadków, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy”.

Żaryn zaznaczył, że z uwagi na jego obszerność planowane są dalsze czynności procesowe.

Własny komunikat wydała w tej sprawie Prokuratura Krajowa, która nie ujawniła szczegółów sprawy. Zdaniem radia RMF FM, Dawid D. miał utrzymywać kontakty z Państwem Islamskim i nawoływać do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Polsce.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#zamach terrorystyczny #Państwo Islamskie

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo