Gersdorf już wie, że to jej koniec. Histeria „autorytetów” sięgnęła zenitu

  

– Sąd Najwyższy staje się sądem przy Ministrze Sprawiedliwości; najbardziej niepokoi bardzo duża władza ministra nad sędziami, to jest groźne – tak pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf oceniła projekt nowej ustawy o SN autorstwa posłów PiS. – W tej chwili jest to oczywiste, że nie dotrwam nawet do końca tej kadencji – stwierdziła. Także i inne „autorytety” – od Lisa po Balcerowicza – lamentują prześcigając się w popełnianiu histerycznych wpisów w serwisach społecznościowych. Powinni przeczytać komentarze, by zorientować się, co o całej sprawie sądzą zwykli ludzie.

Dzisiejszy briefing Gersdorf zaczęła słowami: Witam po „czarnej środzie”.

Przypomnijmy, wczoraj wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Art. 87 stanowi, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”. W środę Sejm uchwalił też nowele ustaw o KRS oraz o sądach powszechnych.

Czytaj więcej: Brawo! Nowe przepisy o KRS przeszły. Czas zrobić porządek z „nadzwyczajną kastą”

Gersdorf oceniła dziś, że celem propozycji posłów PiS jest „szerokie podporządkowanie SN ministrowi sprawiedliwości” oraz „wymiana składu SN”.

To w moim przekonaniu wykracza poza trójpodział władzy, ale będziemy to jeszcze analizować, może są tam przepisy, które aż na taką ostrą ocenę nie zasługują

– dodała, podkreślając, że jest po pierwszej wstępnej lekturze projektu. Na 27 lipca pierwsza prezes zwołała nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN w tej sprawie.

Gersdorf straszyła – że wejście w życie projektu w tym kształcie spowoduje zahamowanie postępowań przed SN oraz ostrzegała – że projekt ma pewne niedoróbki formalne.

Ale może to jest zrozumiałe, skoro pracowało nad nim tylko 50 posłów i nie jest to fachowy dokument

– powiedziała.

Nie jestem przywiązana do tego, żeby być pierwszym prezesem SN (...); liczę się z tym, że nie dotrwam do końca kadencji. Drugiej już nie zamierzam mieć ze względu na wiek. W tej chwili jest to oczywiste, że nie dotrwam nawet do końca tej kadencji

– oceniła Gersdorf.

Przyznała, że liczyła się ze zmianami w SN, ale nie przypuszczała, że zajdą aż tak daleko.

Były też słowa pochwały skierowane do przedstawicieli „nadzwyczajnej kasty”. Według Gersdorf obecni sędziowie SN „mają najwyższy poziom merytoryczny i moralny”.

Histeryczne tony przebijają też z wypowiedzi i postów przedstawicieli tzw. totalnej opozycji zamieszczanych w mediach społecznościowych. Oto przykłady:

A jak reagują na to zwykli obywatele?

Sądownictwo nie pozostaje dziś pod żadną kontrolą społeczną; w 1989 r. nie było reformy wymiaru sprawiedliwości, poza niewielkimi modyfikacjami

– mówił szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS), uzasadniając projekt o SN. Przypuszcza on, że pierwsze prace nad nim mogą ruszyć w Sejmie jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,twitter.com,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biały Dom twardo odpowiada Turcji

/ Pexels

  

Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich samolotów F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że rosyjski system obrony powietrznej będzie wdrożony w 2020 roku.

"F-35 nie mogą współistnieć z rosyjską platformą zbierającą dane wywiadowcze, która zostanie wykorzystana, aby zbadać nasze zaawansowane zdolności (bojowe)" - głosi komunikat Białego Domu.

We wtorek desygnowany na szefa Pentagonu Mark Esper powiedział na przesłuchaniu w komisji sił zbrojnych Senatu USA, że Ankara nie może w tej sytuacji otrzymać amerykańskich samolotów F-35. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl