Kompania szkolna Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach (CPdMZ) przechodzi intensywne szkolenie. Elewi są coraz bliżej egzaminów końcowych. Trwający tydzień szkoleniowy jest wyjątkowo intensywny. Na poligonie w Nowej Dębie elewi odbyli zajęcia z Ochrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR).

Jak czytamy na oficjalnym portalu kieleckiego centrum, zajęcia miały na celu uodpornienie żołnierzy na takie czynniki psychologiczne, jak kontakt z ogniem czy ostrzał ze ślepej amunicji. W tym celu żołnierze musieli pokonać tzw. tor napalmowy. Napalm to kleista, galaretowata mieszanina paliw i substancji chemicznych. Przy spalaniu mazi powstaje gęsty, ciemny dym oraz płomienie ognia sięgające temperatury blisko 1000 stopni Celsjusza.

Młodzi żołnierze mieli możliwość pokonania strachu przed przeskakiwaniem żywego ognia. Wszyscy pokonali tor przeszkód na pasie taktycznym w jak najszybszym tempie: była to dla nich doskonała lekcja odwagi. Wyposażeni w maski przeciwgazowe oraz broń biegli przez rów, płonący budynek, tunel, a także przeskakiwali przez przeszkody znajdujące się na drodze. Zajęcia zakończyły się pełnym sukcesem. Nikt nie doznał kontuzji ani poparzeń- czytamy.