Zawrzało na Kaukazie. Rosjanie wtargnęli do Gruzji, granica przesunięta!

  

Rosja samowolnie przesunęła jedną ze swoich granic z Gruzją o kilkaset metrów w głąb tego kraju. Eksperci alarmują, że taki ruch może poważnie zdestabilizować bezpieczeństwo w całym regionie.

Jak informuje portal tabula.ge, 4 lipca uzbrojeni rosyjscy żołnierze wtargnęli na terytorium Gruzji i przesunęli granicę o 700 metrów w głąb kraju. Wydarzenia miały miejsce w okolicy wsi Berszłeti i Sobisi, w gminie Gori.

Pola uprawne oraz nieruchomości należące do gruzińskich obywateli z dnia na dzień znalazły się poza linią demarkacyjną, która oddziela Gruzję od okupowanym przez Rosję terytorium Osetii Południowej.


fot. flickr.com/ OSCE Parliamentary Assembly

Eksperci są zdania, że Rosja dokładnie zaplanowała ten manewr.

To nie przypadek, że doszło do tego przed spotkaniem rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Grigorjego Karasina z gruzińskim ambasadorem Zurabem Abaszidze 

– uważa dziennikarz Gjorgi Menabde.

Na spotkaniu, które miało miejsce 7 lipca w Pradze, rosyjska i gruzińska strona miały negocjować powstanie tzw. „korytarzy handlowych” między okupowanym terytorium Republiki Abchazji i Południowej Osetii.

W kwietniu tego roku „Kommiersant” poinformował, że Kreml jest bardzo zainteresowany utworzeniem podobnych tras tranzytowych w związku z coraz bardziej napiętą sytuacją między Azerbejdżanem, a Armenią wokół Górskiego Karabachu.

Rosjanom bardzo zależy na jak najlepszym dostępie do węzłów komunikacyjnych z Armenią, która jest sojusznikiem Rosji na Kaukazie i członkiem Unii Eurazjatyckiej 

– podawał dziennik.


fot. flickr.com/ OSCE Parliamentary Assembly

Jak podaje „Eurasia Daily Monitor”, Moskwa podjęła szereg kroków, których celem jest wywarcie nie tylko politycznej, ale wręcz wojskowej presji na rząd w Tbilisi na zgodę utworzenia podobnych korytarzy. Pod koniec czerwca Rosja przeprowadziła manewry wojskowe w Republice Abchazji, która formalnie jest częścią terytorium Gruzji.

Eksperci uważają, że Moskwa chce w ten sposób zmusić Gruzję do ustępstw na rzecz utworzenia połączenia tranzytowego, które zagwarantuje Moskwie dostęp do linii kolejowej Soczi-Suchumi-Tbilisi-Erewań. Połączenie to sięga aż granicy z Iranem.

Rosyjscy żołnierze znajdowali się zaledwie 450-500 metrów od autostrady łączącej Baku z Tbilisi 

– relacjonuje dyrektor Kaukaskiego Centrum Studiów Strategicznych Mamuka Areszidze. – Autostrada ta jest niezwykle ważnym punktem strategicznym na Kaukazie Południowym. Jeśli Rosjanie odetną dostęp do drogi, Gruzji grożą bardzo poważne konsekwencje – podkreśla.


fot. flickr.com/ OSCE Parliamentary Assembly
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Policyjny pies wyczuł narkotyki w lodówce. Ponad kilogram amfetaminy i broń u 28-latka

Zabezpieczone znaleziska / http://www.wielkopolska.policja.gov.pl

  

Policjanci z Ostrowa Wlkp. zatrzymali 28-latka, u którego w mieszkaniu zabezpieczyli ponad kilogram amfetaminy. Narkotyki były schowane w lodówce a wywąchał je nasz policyjny pies – poinformowała dzisiaj rzecznik prasowa ostrowskiej policji Małgorzata Banaś.

Policjanci z Ostrowa Wlkp. zatrzymali mężczyznę w związku ze znalezieniem w jego mieszkaniu narkotyków. Podczas przeszukania mieszkania, mundurowych wspierał specjalnie szkolony pies służbowy.

To właśnie on wskazał miejsce, gdzie policjanci znaleźli worek foliowy. Badania wykazały, że to ponad 1260 gramów amfetaminy. Worek ukryty był w lodówce

– powiedziała Małgorzata Banaś.

Policjanci znaleźli też wagi elektroniczne, radiotelefon, pieniądze oraz przedmiot przypominający pistolet. 28-latek usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających i trafił do aresztu na 3 miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl