Jest gotowy projekt nowej ustawy abonamentowej

Resort kultury ma już gotowy projekt dotyczący nowej ustawy abonamentowej.

twitter.com/IraqiSlang
Resort kultury ma już gotowy projekt dotyczący nowej ustawy abonamentowej. Składka na radio i telewizję ma być powszechna, wynosić maksymalnie 8 złotych i być odprowadzana od PIT i KRUS – poinformował wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Jak dodał, w najbliższym czasie resort kultury wdroży komunikat o pomocy publicznej dla mediów. – To taka specjalna procedura, która dotyczy finansowania mediów ze środków publicznych w Unii Europejskiej, w której zobowiązujemy się do tego, co to jest misja publiczna i na co mają dokładnie iść pieniądze z abonamentu. Ten komunikat powinien być wdrożony w ciągu kilku tygodniu i powinien ułatwić nam rozmowy z UE – mówił wiceszef MKiDN.

Nawiązując do zawartych w projekcie propozycji zmian Lewandowski poinformował, że opłata abonamentowa będzie wynosiła między 6 a 8 zł od osoby, doliczane co miesiąc do składki płaconej na podatek PIT lub do KRUS (w zależności od tego, w jakiej formie rozlicza się dana osoba).

Składka będzie odprowadzana co miesiąc, podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej. Taki jest plan

– powiedział Lewandowski.

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna wartość miesięcznej opłaty będzie znana dopiero wtedy, gdy podliczona zostanie liczba osób zwolnionych z jej uiszczania.
 

W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości

– tłumaczył.

Jak dodał, środki te będą odprowadzane do funduszu, którym – tak jak obecnie – będzie zarządzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. To ona będzie nadal rozdzielała pieniądze z abonamentu pomiędzy publiczne radio i telewizję. Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 r.

Chodzi o projekt ustawy, którego głównym założeniem jest uszczelnienie systemu poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego poprzez włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Plan zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.

Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli dokonają rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry za co najmniej 6 miesięcy.

Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#repolonizacja mediów #Niemcy #abonament RTV #abonament #ustawa

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo