Żołnierze 1. Brabanckiego batalionu czołgów z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania biorą udział w polsko-niemieckim ćwiczeniu sztabowym pod kryptonimem Haffexpress-17 - informuje oficjalny portal brygady.

Brabantczycy, przebywający od 3 do 14 lipca w niemieckim Wildflecken realizują procedury, pozwalające na zgranie polsko-niemieckich pododdziałów. Ostatnie spotkanie dowództwa i sztabu 1. Brabanckiego batalionu czołgów w ramach współpracy polsko-niemieckiej (Cross-Attachment), które odbyło się dwa tygodnie temu w 41. Brygadzie Grenadierów było jedynie wstępem i przygotowaniem do właściwego ćwiczenia, w którym aktualnie uczestniczą Polacy - czytamy na portalu.

Podczas jednego z briefingów dowódca 41. Brygady Grenadierów gen. bryg. Oliver Kohl mówił, jak ważny i cenny jest udział polskich żołnierzy w tym przedsięwzięciu. Podkreślił również świetne przygotowanie i duże zaangażowanie Brabantczyków w polsko-niemiecką współpracę.


Wasz udział i duże zaangażowanie w to ćwiczenie to milowy krok w polsko-niemieckiej współpracy w ramach Cross-Attachment. Jest to dla nas aktualnie najważniejsze przedsięwzięcie w ramach współpracy międzynarodowej. Należy przypomnieć, że Haffexpress-17 to nie jest nowy pomysł. Droga do realizacji tego przedsięwzięcia była długa i wyboista. Dziś stawiamy ostatni, ale nie omieszkam przypomnieć, że najważniejszy krok w tym ćwiczeniu, jakim jest zgranie i współpraca z polskim batalionem. Jestem pewien, że wasze szczególne umiejętności wniosą pozytywny wkład w nasze ćwiczenie - powiedział gen. Kohl,  cytowany przez oficjalny portal 34. BKpanc.

Szef polskiej grupy operacyjnej mjr Bartosz Fedorowicz podkreśla, że jednym z głównych celów ćwiczenia jest wypracowanie wspólnych procedur działania w sytuacjach działań bojowych w ramach inicjatywy Cross-Attachment.

Obecność na ćwiczeniu umożliwia nam zebranie niezbędnej wiedzy oraz wiadomości do wypracowania wspólnych procedur i prowadzenia działań z 41. Brygadą oraz batalionami. Ta wiedza i doświadczenie zaprocentują w ramach prowadzenia dalszej współpracy na szczeblu Brygad. Głównym celem, dla jakiego tu jesteśmy, jest prawidłowe zgranie się podczas wspólnych ćwiczeń, poznanie zasad, jakimi kierują się nasi sojusznicy podczas walki, jak również skoordynowanie działań polskiego batalionu z niemiecką brygadą - podkreślił mjr Fedorowicz