Międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Saber Guardian-17, z udziałem ponad 25 tyś. żołnierzy z 22 państw sojuszniczych NATO, organizowane corocznie od 2013 r. potrwa do 21 lipca. 

Jest to największe ćwiczenie w rejonie Morza Czarnego, odbywające się na terenie trzech krajów: Rumunii, Węgier i Bułgarii.Ćwiczenie ma na celu współpracę uczestniczących krajów w osiąganiu gotowości do jednolitego dowodzenia - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kompania piechoty zmotoryzowanej, wchodząca w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii wyruszyła wraz z kolegami z rumuńskiego 26. Batalionu Piechoty na poligon, gdzie ma odbywać się ćwiczenie. Siły, jakimi dysponuje to 13 Kołowych Transporterów Opancerzonych, w tym Wóz Ewakuacji Medycznej oraz Wóz Rozpoznania Technicznego wraz z załogami - czytamy.

Ćwiczenie potrwa do 21 lipca i obejmuje takie elementy jak połączone strzelania bojowe, przeprawa przez rzekę, odpowiedź na wypadki masowe, a także możliwości bojowe obrony przeciwpowietrznej w celu odstraszania - podaje oficjalny portal Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.