​Akcja #PomagaliNam

  

W przypadającą na wczoraj rocznicę kulminacji wołyńskiego ludobójstwa przypomniano w internecie o Ukraińcach, którzy w czasie pożogi wywołanej przez nacjonalistów spod znaku UPA i towarzyszącą im rozbestwioną ludność wiejską „zachowali się jak trzeba”. Pod hasztagiem #PomagaliNam przedstawiano krótkie historie ich bohaterskich działań. Oto kilka z nich:

– Oździutycze, na dzień przed atakiem UPA w lipcu 1943 r. Ukrainiec wywiózł potajemnie rodzinę Nieczyporowskich.
– Markowicze, Ukraińcowi Kasztelanowi i jego braciom upowcy spalili gospodarstwo za pomoc Polakom.
– Niedźwiedzie Jamy, ukraińska rodzina Skoropadów zaopiekowała się Julią, Władysławem i Genowefą, których matka została zamordowana.
– Michałówka, Polacy uratowali się dzięki Ukraińcowi, który ich ostrzegł. Upowcy namawiali go do dołączenia do bandy. Nie dołączył.
– Liniów, pięcioletnią Genowefę Sobczyńską wraz z siostrą, ukryte w psiej budzie na czas ataku UPA, uratowały i przetransportowały Ukrainki.

To tylko nieliczne przykłady przypomniane wczoraj na Twitterze przez Marcina Czaplińskiego.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts