Poseł Platformy Obywatelskiej Joanna Augustynowska w dniu miesięcznicy smoleńskiej przypomniała, ile funduszy przeznaczane jest na organizację i zabezpieczenie miesięcznic smoleńskich. Nie dodała oczywiście, że tak ogromny nakład sił, sprzętu i zaangażowanie funkcjonariuszy powodowany jest ostatnimi agresywnymi kontrmanifestacjami. Augustynowska zapytała przy okazji, na co Polacy woleliby wydać te pieniądze. Jej zdziwienie musiało być wielkie, gdy zobaczyła wynik sondy.

Niektórzy politycy tzw. totalnej opozycji bulwersują się kosztami, jakie wiążą się z zabezpieczaniem Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie 10. dnia każdego miesiąca. Niegdyś ci, którzy chcieli oddać hołd i upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej, mogli spokojnie brać udział w mszy świętej w kościele Świętej Anny i  w Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki.

Grupki agresywnych kontrmanifestantów stawały się coraz większe, zaczęto blokować legalną manifestację. Z tego względu zwiększono liczbę policjantów zabezpieczających uroczystości smoleńskie.

Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji, asp. szt. Mariusz Mrozek w rozmowie z niezależna.pl tłumaczył niegdyś, skąd tak duża liczba policjantów w związku z miesięcznicą smoleńską.
 

Tego typu zaangażowanie policjantów, sił policyjnych oraz koszty, jakie są z tym związane, wynikają z tego, że organizowane są kontrdemonstracje

– mówił nam Mrozek.

Joanna Augustynowska w kwietniu z hukiem odeszła z Nowoczesnej (dzień wcześniej została zawieszona w prawach członka .N). Postanowiła teraz przeprowadzić na Twitterze ankietę. Napisała, że „rząd przeznaczył na ochronę miesięcznic 3,5 mln zł, a mógł np. na 700 tys. obiadów dla dzieci w szkole”. I zapytała: „A Ty na co byś przeznaczył?”. Odpowiedz na pewno ją zaskoczyła. 79 proc. internautów biorących udział w sondażu oceniła, że przeznaczyłaby te pieniądze na… ochronę miesięcznic. 
Posłanka już wcześniej zdążyła "zaistnieć". Wystąpiła w programie „Pociąg do polityki”. Poziomem wiedzy nie odbiegała od koleżanek z partii. Hitem okazała się odpowiedź na pytanie "kto marzył o szklanych domach?". Odpowiedziała "Syzyf chyba".