"Sieroty Wołynia": poruszający dokument w rocznicę ludobójstwa - dziś w TVP

Dziś, zamiast powtórki „Skrawka piekła na Podolu”, TVP1 wyemituje premierowy dokument „Sieroty Wołynia.Córki zamościa" w reżyserii Macieja Wojciechowskiego.

mat.pras. TVP
Dziś, zamiast powtórki „Skrawka piekła na Podolu”, TVP1 wyemituje premierowy dokument „Sieroty Wołynia.Córki zamościa" w reżyserii Macieja Wojciechowskiego.


Film  przedstawia pochodzące z Wołynia bohaterki: Janinę Kalinowską, Teresę Radziszewską i Zofię Szwal osierocone w wyniku ludobójczych działań UPA. Całe ich dojrzałe życie koncentruje się wokół zachowania w pamięciofiar tych tragicznych wydarzeń. Aktywnie uczestniczą w działalności Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, którego staraniem postawiono w miejscach największych zbrodni UPA na Wołyniu trzydzieści jeden dziesięciometrowych krzyży. Stowarzyszenie w zamojskiej Rotundzie otworzyło kryptę ku czci zabitych Polaków. Znajdują się w niej tablice z nazwiskami kilku tysięcy ofiar, urna z ziemią pobraną z miejsc martyrologii wołyńskich Polaków oraz wystawa zdjęć z przeprowadzania ekshumacji w Ostrówkach. Członkowie Stowarzyszenia biorą aktywny udział w porządkowaniu cmentarzy oraz restaurowaniu kwater żołnierzy Wojska Polskiego na Wołyniu. Organizują także spotkania ze świadkami ludobójstwa oraz zjazdy dawnych mieszkańców Kresów. W 2013 roku za swoją działalność Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostało uhonorowane nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej.

Dokument zostanie wyemitowany w telewizyjnej Jedynce o godz. 23:15.
 

 Źródło: TVP,niezalezna.pl

 

#maciej wojciechowski #córki zamościa #TVP #sieroty wołynia

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo