Krzesimir Dębski uhonorowany medalem "Pro Patria"

Krzesimir Dębski został odznaczony medalem "Pro Patria" za "szczególnie zasługi dla tradycji niepodległościowej".

tvp.pl
Krzesimir Dębski został odznaczony medalem "Pro Patria" za "szczególnie zasługi dla tradycji niepodległościowej". Wręczenie odbyło się w poniedziałek w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, podczas koncertu "Oratorium Wołyńskie", które skomponował nagrodzony kompozytor.


P.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że uroczystość wręczenia medalu, odbywa się w wigilię 11 lipca - "73. rocznicy <<krwawej niedzieli>> - zbrodni ludobójczej dokonanej na polskich Kresach, na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich". Jak zaznaczył Kasprzyk, Dębski to człowiek, który "rozsławia polską kulturę w świecie i poprzez swoją twórczość czyni nas wszystkich mocniejszymi i pełniejszymi ducha":

Piękno znajdujące się w utworach Krzesimira Dębskiego, zachęca nas wszystkich - za przykładem obecnych tutaj weteranów - do pracy dla Rzeczpospolitej - po to, aby zmartwychwstał duch narodu. Za to, że przez tyle lat, możemy dzięki Krzesimirowi Dębskiemu przeżywać i obcować z pięknem. Za przypomnienie wielkiej tradycji kresowej, za to wszystko, co czyni on dla pamięci o zbrodni dokonanej na Wołyniu. Rzeczpospolita bardzo serdecznie panu dziękuje


- powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Medale "Pro Patria" przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Medale przyznał Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Koncert zorganizowano w ramach XXXVIII Zjazdu żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Weterani uczcili w ten sposób 73. rocznicę Akcji "Burza" oraz 74. rocznicę ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce. Wykonawcami była Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz chór z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawy. Utwór pt. "Litania Wołyńska" został napisany do tekstu kresowego poety Krzysztofa Kołtuna. Zadedykowany został ofiarom Wołynia i ziem wschodnich II RP.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#Wołyń #kombatanci #medal #pro patria #Krzesimir Dębski

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo