Białoruś przygotowuje się do poniedziałkowych obchodów 66. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej, świętowanej tu, podobnie jak w Rosji i dawnym ZSRR, 9 maja. Tradycyjnie częścią obchodów jest uroczysta parada z udziałem kombatantów i władz państwowych.

W poniedziałek w południe (o godz. 11. czasu polskiego) parada przejdzie centralną arterią miasta, Prospektem Niepodległości na Plac Zwycięstwa, by złożyć wieńce u stóp monumentalnego obelisku - Pomnika Zwycięstwa.

Wieczorem w Mińsku i innych dużych miastach Białorusi, a także w twierdzy brzeskiej, rozbłysną sztuczne ognie.

9 maja jest dniem wolnym od pracy i jego obchody będą bardzo huczne. We wszystkich dzielnicach Mińska organizowane będą koncerty, mityngi pamięci i zawody sportowe. Największy festyn odbędzie się w Parku Zwycięstwa; jak zapowiedziały media, stragany handlowe rozmieszczone będą na odcinku ponad pół kilometra.

Władze stolicy ogłosiły kilkudniowe ulgi dla kombatantów na niektóre usługi - m.in. w zakładach fryzjerskich, pralniach i łaźniach. Kombatantom przysługują też z okazji święta 30-minutowe darmowe rozmowy telefoniczne.

W niedzielę w Pałacu Republiki, głównej sali koncertowej w Mińsku i największej w kraju, odbędzie się świąteczny koncert.

Okolicznościowe plakaty pojawiły się na ulicach Mińska już w kwietniu. Wiszą one w witrynach sklepów, domów towarowych, kawiarni. Ulice, zwłaszcza w centrum, udekorowane są różnobarwnymi chorągwiami, flagami państwowymi i rocznicowymi hasłami.

9 maja świętowany jest jako dzień Wielkiego Zwycięstwa - triumfu żołnierza radzieckiego nad faszyzmem. Na Białorusi, tak jak w Rosji, II wojna światowa jest nazywana Wielką Wojną Ojczyźnianą i za jej początek uznaje się agresję Niemiec hitlerowskich na ZSRR w 1941 roku. Podczas rocznicy zwycięstwa akcentowany jest niemal wyłącznie wysiłek zbrojny strony radzieckiej.

II wojna światowa miała tragiczne skutki dla Białorusi. Jak zauważa historyk Eugeniusz Mironowicz, dla Niemiec hitlerowskich Białoruś była terenem brutalnej okupacji, a dla ZSRR - polem totalnej wojny prowadzonej przez partyzantów na zapleczu wroga. W konsekwencji, wojna przyniosła Białorusi ogromne straty ludności cywilnej i zniszczenie kraju.