W niedzielę na terenie Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) odsłonięto pomnik Prezydentów Pielgrzymów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Specjalnie dla niezalezna.pl - Paweł Michalak inicjator budowy pomnika opowiada o inicjatywie na Górze Chełmskiej

kliknij by odsłuchać:
http://niezalezna.pl/10195-dla-niezaleznapl-pawel-michalak

Pomnik jest sześciotonowym głazem z tablicą, na której umieszczono napis: "Pamięci pielgrzymów do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej Ryszarda
Kaczorowskiego - 12.02.2000 - i Lecha Kaczyńskiego - 14.05.2009".

Głaz ustawiono przy jednej z alejek prowadzących do znajdującego Górze Chełmskiej Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej. W uroczystości wzięło udział kilkuset mieszkańców Koszalina.
Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza święta odprawiona przez biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka.

Podczas ceremonii odczytano list, jaki do zgromadzonych przy pomniku skierował Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości napisał m.in.: "Pamięć o ofiarach smoleńskich jest dla nas wielkim wyzwaniem. Wymaga szczególnego zaangażowania w walkę o prawdziwą suwerenność naszej ojczyzny, w walkę o prawdę. Dlatego też ten głaz - pomnik, który podobnie jak każdy inny dowód pamięci odsłaniany w ostatnim czasie w różnych miejscach naszego kraju, jest niezmiernie istotnym znakiem naszej postawy, naszej obecności i w tych wszystkich działaniach, które służą naszej ojczyźnie."

Odsłoniętym w niedzielę pomnikiem będzie się opiekować się drużyna Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski koszalińskie sanktuarium na odwiedził 2000 r. Złożył tam wotum w formie ryngrafu.

Lech Kaczyński był w sanktuarium 14 maja 2009 r. Od modlitwy na Górze Chełmskiej i złożenia daru w postaci kielicha mszalnego rozpoczął jednodniową wizytę w Koszalinie, gdzie wygłosił wykład dla miejscowej politechniki oraz wziął udział w patriotycznej uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Zwycięstwa.

Upamiętniający prezydentów głaz to inicjatywa Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które powstało w 2004 r. na bazie zawiązanego sześć lat wcześniej Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Autorem pomnika jest koszaliński artysta rzeźbiarz Zygmunt Wujek.

Sanktuarium na Górze Chełmskiej powstało na początku lat 90. Opiekuje się nim Szensztacki Instytut Sióstr Maryi przy ul. Słupskiej. Zbudowaną tu kaplicę 1 czerwca 1992 r. konsekrował ją papież Jan Paweł II.

Góra Chełmska jest najwyższym wzniesieniem niżu bałtyckiego, ma 137 m n.p.m. W wiekach X - XII była miejscem pogańskiego kultu słońca i innych sił natury, które czczono w wybudowanej tam gontynie (świątyni). Na przełomie XII/XIII w. góra stała się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa na Pomorzu. Wzniesiona tam kaplica była celem licznych pielgrzymek. W czasie reformacji kaplicę zburzono i Góra Chełmska na kilkaset lat straciła znaczenie religijne. Pod koniec XIX w. stała się miejscem rekreacji dla mieszkańców Koszalina. Na cele sakralne samorząd przeznaczył ją ponownie w roku 1990.