"W najbliższych godzinach wojsko powinno ogłosić w Mosulu zwycięstwo nad Państwem Islamskim (IS)" - zakomunikował rzecznik irackiego wojska generał Jahja Rasul. Przed trzema laty IS ogłosiło Mosul swą stolicą w Iraku.

Irackie siły rządowe wyparły już bojowników IS z większości dzielnic Mosulu, a dżihadyści bronią się na niewielkim obszarze wewnątrz Starego Miasta.

"Teraz toczy się jeszcze bitwa o ostatnie metry" - oświadczył rzecznik. Dodał, że saperzy rozbrajają pola minowe pozostawione przez dżihadystów w wyzwolonych już dzielnicach Mosulu, położonej nad Tygrysem stolicy prowincji Niniwa.

Bojownicy Państwa Islamskiego broniący swego ostatniego bastionu znajdującego się w pobliżu brzegu rzeki Tygrys dzielącej Mosul na dwie części, złożyli w sobotę zbiorową przysięgę, że będą "walczyć aż do śmierci" w jego obronie przeciwko wspieranym przy siły USA irackim wojskom rządowym - podała w sobotę powiązana z IS propagandowa agencja Amak.

Ofensywa przeciwko siłom IS obwarowanym w Mosulu podjęta przez rządowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów rozpoczęła się w październiku ub. roku, po przeszło dwóch latach walk o wyzwolenie spod władzy Państwa Islamskiego rozległych terytoriów Iraku zajętych latem 2014 roku.

Dżihadyści wciąż nie dają w Iraku za wygraną. W miarę jak tracili teren w Mosulu, dokonywali i dokonują niespodziewanych ataków na siły rządowe w innych regionach Iraku.