WAŻNE: Ukraińskie służby rozbiły rosyjską prowokację wymierzoną przeciw Polsce

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że zatrzymała dziś29 osób, które jej zdaniem, działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, zamierzały przeprowadzić prowokację przed kon

Kiyanka; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że zatrzymała dziś29 osób, które jej zdaniem, działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, zamierzały przeprowadzić prowokację przed konsulatem Polski w Kijowie.

Ambasada RP nie skomentowała tej sprawy. SBU poinformowała, że zatrzymani zamierzali rozlać przed konsulatem czerwoną farbę oraz powiesić i podpalić kukłę.

„Miały temu towarzyszyć ekstremistyczne okrzyki i użycie pirotechniki. Celem akcji było podżeganie do nienawiści na tle narodowym, zaostrzenie stosunków ukraińsko-polskich i podważenie autorytetu Ukrainy na arenie międzynarodowej”

– przekazała SBU.

Według służby zatrzymani są członkami kijowskich klubów sportowych, a za udział w tej akcji mieli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1 tys. hrywien (ok. 140 zł). Do zatrzymania, w tym organizatora - obywatela Ukrainy - doszło w pobliżu polskiego konsulatu przy ulicy Chmielnickiego.

„Przyjechali tam dwoma pojazdami, w których policja znalazła pistolety na gumowe kule, noże, transparenty z prowokacyjnymi tekstami, świece dymne i makietę szubienicy”

– poinformowała SBU.

Jest to już drugi w bieżącym roku incydent, związany z polską placówką dyplomatyczną na Ukrainie. Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali z granatnika siedzibę polskiego konsulatu w Łucku. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną budynku. W tym czasie w środku znajdowało się kilku jej pracowników; nikt nie ucierpiał.

W październiku 2015 r. przed konsulatem RP we Lwowie eksplodował granat podłożony w koszu na śmieci.

 

 Źródło: niezalezna.pl,PAP

#Ukraina #SBU #prowokacja #rosyjskie służby #Polska

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo