Żarty się skończyły. W tym przypadku Stany Zjednoczone nie zamierzają przebierać w środkach. Dziś USA, Japonia oraz Korea Płd. wydały wspólny komunikat, w którym poinformowały, że prezydent Donald Trump potwierdził, iż jego kraj jest gotowy bronić sojuszników przed Koreą Płn. przy użyciu pełnych możliwości konwencjonalnego i nuklearnego arsenału Ameryki.

W komunikacie wydanym podczas szczytu G20 Japonia, USA i Korea Południowa wezwały wszystkie państwa sąsiadujące z Koreą Północną, by podjęły dalsze wysiłki mające zmusić Pjongjang do zarzucenia prowokacji i gróźb.

Oświadczenie potępia ostatnią próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), jaką podjęła Korea Północna i określa ją jako „poważną eskalację” napięć. Autorzy komunikatu zapowiadają wywarcie „maksymalnych nacisków” na to państwo, by przeciwdziałać zagrożeniu, jakie stanowią jego zbrojenia nuklearne.

Przywódcy USA, Japonii i Korei Południowej apelują też o jak najszybsze przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej prowokacje Pjongjangu i nakładające kolejne sankcje na tamtejszy reżim.

Korea Północna ogłosiła kilka dni temu, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę ICBM. Zdaniem niektórych ekspertów nowy pocisk ma zasięg ponad 8 tys. km, czyli mógłby uderzyć w terytorium USA.