Po ponad półrocznej, pierwszej w historii misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG-2) polscy marynarze wracają do macierzystego portu. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wejdzie do portu w Świnoujściu w poniedziałek 10 lipca - informuje 3. Flotylla Okrętów. 

Tego dnia o godzinie 13.00 w Porcie Wojennym w Świnoujściu będzie miała miejsce uroczystość powitania okrętu. W czasie 186-dniowej misji marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 135 dni spędzili w morzu realizując zadania zespołu i uczestnicząc w międzynarodowych manewrach, pokonując łącznie ponad 14 tysięcy mil morskich - czytamy na portalu. 

Przez pół roku, w różnych okresach, w skład dowodzonego przez Polaków natowskiego zespołu weszło siedem okrętów z Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Turcji oraz Włoch. Ponad 72 proc. czasu misji marynarze PKW Czernicki spędzili na morzu, realizując zadania w składzie SNMCMG-2 oraz doskonaląc swoje umiejętności w ramach ćwiczeń z jednostkami marynarek wojennych Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Francji, Grecji, Malty, Portugalii i Ukrainy. Najważniejsze z nich to międzynarodowe manewry na Morzu Czarnym pod kryptonimem Posejdon, których organizatorem była Rumunia, następnie ćwiczenie greckiej marynarki Ariadne na Morzu Egejskim, manewry włoskiej floty Mare Aperto na Morzu Śródziemnym czy wreszcie dwa ćwiczenia hiszpańskiej marynarki pod kryptonimami Spanish Minex i Spanish Flotex. Te ostatnie rozpoczęły się na Morzu Alborańskim a skończyły na Atlantyku - informuje 3. Flotylla Okrętów. 

W trakcie misji ORP Czernicki odwiedził także 20 portów w 9 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład Marynarki Wojennej RP w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu morskiego akwenach.