- To wspaniały dzień dla Polski i całej Europy, w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich dwustu lat – ocenił, po zakończeniu wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, szef MON Antoni Macierewicz.

"To szczególny dla Polski i całej Europy dzień, dzień piękny, dzień wspaniały, dzień w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich dwustu lat" – powiedział minister otwierając polsko-amerykański piknik na błoniach Stadionu Narodowego.Minister wskazał, że "Polska została przez prezydenta Trumpa ukazana jako szaniec cywilizacji europejskiej, jako obrońca najbardziej głębokich, wartościowych i istotnych dla współczesnej Europy i świata wartości cywilizacyjnych".

"Wiele przemówień słyszałem w życiu, wiele też wygłosiłem sam, ale takiego przemówienia na część cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej, na część serca i duszy Europy, jak została ukazana Polska w przemówieniu prezydenta Trumpa, nie słyszałem. Ten dzień przejdzie do historii Polski" – powiedział Antoni Macierewicz.


To nie jest tylko tak, że można nas stawiać do kąta. Polska jest w sercu Europy, Polska ze Stanami Zjednoczonymi i państwami Międzymorza może dodać Europie nowego ducha i nowych sił - powiedział szef MON Antoni Macierewicz.


Minister otworzył polsko-amerykański piknik na błoniach Stadionu Narodowego. "Obok znakomitych pojazdów, obok armatohaubic, obok najnowocześniejszych czołgów i moździerzy, będziemy mogli na tym pikniku zobaczyć najskuteczniejszą broń wszech czasów Europy: polską husarię, która przez 200 lat dominowała na polach bitewnych całej Europy. Przez 200 lat polscy husarze sprawiali, że nasze granice były bezpieczne" - mówił Macierewicz. Jak dodał, "potrafiliśmy to zrobić wtedy, potrafimy to zrobić teraz z naszym sojusznikiem amerykańskim".

Polsko-amerykański wojskowy piknik - pod hasłem "Zawsze blisko, #razembezpieczni" - odbywa się w Warszawie na błoniach stadionu PGE Narodowy, w związku z wizytą prezydenta Trumpa w Polsce. Wstęp jest bezpłatny, piknik potrwa od godz. 15 do 20.