Polska z tarczą antyrakietową. Macierewicz: Armia będzie dysponować najnowocześniejszym systemem obronnym Patriot

Minister obrony narodowej poinformował o szczegółach podpisania przez resort obrony Rzeczypospolitej oraz Departament Obrony USA porozumienia w sprawie nabycia przez Polskę systemu rakietowego

raytheon.com, mat. pras.
Minister obrony narodowej poinformował o szczegółach podpisania przez resort obrony Rzeczypospolitej oraz Departament Obrony USA porozumienia w sprawie nabycia przez Polskę systemu rakietowego Patriot. Rakiety mają być dostępne w Polsce do roku 2022.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem zapowiedział, że Polska i Stany Zjednoczone wypracują wspólny plan rozwoju obrony przeciwrakietowej i rakietowej.
W środę konsorcjum pod wodzą podlegającej MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej zarekomendowało, by dalsze negocjacje i mające się rozpocząć rozmowy w formule międzyrządowej dotyczyły amerykańskiej oferty pocisków rakietowych do zestawów artyleryjskich Homar. MON kontynuuje także rozmowy w sprawie zestawów Patriot dla polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu w programie Wisła.

- Mam zaszczyt poinformować, że dzisiaj w nocy zostało podpisane memorandum informujące, że rząd USA wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. Dokładnie takiej samej, w jakiej używać ich będą wojska Stanów Zjednoczonych. Ta konfiguracja, w której nabywamy rakiety Patriot jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. [...] Polska armia będzie dysponowała najnowocześniejszym systemem obronnym i będzie mogła zapewnić narodowi pełne bezpieczeństwo – mówił na konferencji prasowej minister Antoni Macierewicz.


Szef MON podkreślił, że konfiguracja rakiet Patriot została specjalnie dostosowana do sytuacji geopolitycznej i wymogów polskiej armii, zwłaszcza w kontekście zagrażających Polsce rakiet Iskander. Antoni Macierewicz podkreślił, że nabywany przez Polskę system rakiet może być odpowiedzią na rosyjskie rakiety Iskander.

 

 Źródło: niezalezna.pl,PAP,mong.ov.pl

#Patriot #tarcza antyrakietowa #rakiety Patriot #MON #wojsko #Antoni Macierewicz

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo