Prezydent Donald Trump podczas swojej wizyty w Polsce spotka się z przywódcami inicjatywy Międzymorza. Przy tej okazji warto przypomnieć słowa redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” wypowiedziane już 15 marca 2012 roku w Budapeszcie. - Nadchodzi nasz czas - czas wolnych narodów, które chcą być ze sobą, bo mają taką potrzebą, a nie dlatego, że ktoś im kazał. To jest nasza wiosna - wiosna pokoju i wolności. Niech ta iskra pójdzie do innych państw. - mówił Tomasz Sakiewicz pięć lat temu.

Dziś o godz. 22 prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleci do Polski. Podczas wizyty amerykańskiego prezydenta zaplanowano jego udział m.in. w szczycie państw Trójmorza w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Znamy więcej szczegółów wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Warto z tej okazji przypomnieć fragment przemówienia, które 15 marca 2012 r. wygłosił w Budapeszcie Tomasz Sakiewicz.

Zanim komukolwiek przyszło do głowy budować Unię Europejską, my potrafiliśmy utworzyć unię, w której znajdowała się i Polska, i Węgry, a także inne narody Europy Środkowo-Wschodnie. Wielu polityków w innych państwach chce nas pouczać, jak powinniśmy się dostosować do zjednoczonej Europy. Zachęćmy ich, by spojrzeli na piękną tradycję współpracy polsko-węgierskiej.

Europa może się jednoczyć tylko w taki sposób, kiedy narody szanują swoją tożsamość i są dumne ze swojej historii. Ci, którzy chcieliby niszczyć nasze tradycje i zapomnieć o specyfice narodów, tak naprawdę występują przeciwko budowaniu europejskich więzi. Niech dzisiaj spojrzą na zgromadzonych tu Polaków i Węgrów i niech biorą z nas przykład.

Nadchodzi nasz czas - czas wolnych narodów, które chcą być ze sobą, bo mają taką potrzebą, a nie dlatego, że ktoś im kazał. To jest nasza wiosna - wiosna pokoju i wolności
 

- mówił redaktor Tomasz Sakiewicz.


ZOBACZ WIDEO