Międzymorze staje się faktem. Tomasz Sakiewicz mówił o tym już w 2012 w Budapeszcie

  

Prezydent Donald Trump podczas swojej wizyty w Polsce spotka się z przywódcami inicjatywy Międzymorza. Przy tej okazji warto przypomnieć słowa redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” wypowiedziane już 15 marca 2012 roku w Budapeszcie. - Nadchodzi nasz czas - czas wolnych narodów, które chcą być ze sobą, bo mają taką potrzebą, a nie dlatego, że ktoś im kazał. To jest nasza wiosna - wiosna pokoju i wolności. Niech ta iskra pójdzie do innych państw. - mówił Tomasz Sakiewicz pięć lat temu.

Dziś o godz. 22 prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleci do Polski. Podczas wizyty amerykańskiego prezydenta zaplanowano jego udział m.in. w szczycie państw Trójmorza w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Znamy więcej szczegółów wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Warto z tej okazji przypomnieć fragment przemówienia, które 15 marca 2012 r. wygłosił w Budapeszcie Tomasz Sakiewicz.

Zanim komukolwiek przyszło do głowy budować Unię Europejską, my potrafiliśmy utworzyć unię, w której znajdowała się i Polska, i Węgry, a także inne narody Europy Środkowo-Wschodnie. Wielu polityków w innych państwach chce nas pouczać, jak powinniśmy się dostosować do zjednoczonej Europy. Zachęćmy ich, by spojrzeli na piękną tradycję współpracy polsko-węgierskiej.

Europa może się jednoczyć tylko w taki sposób, kiedy narody szanują swoją tożsamość i są dumne ze swojej historii. Ci, którzy chcieliby niszczyć nasze tradycje i zapomnieć o specyfice narodów, tak naprawdę występują przeciwko budowaniu europejskich więzi. Niech dzisiaj spojrzą na zgromadzonych tu Polaków i Węgrów i niech biorą z nas przykład.

Nadchodzi nasz czas - czas wolnych narodów, które chcą być ze sobą, bo mają taką potrzebą, a nie dlatego, że ktoś im kazał. To jest nasza wiosna - wiosna pokoju i wolności
 

- mówił redaktor Tomasz Sakiewicz.


ZOBACZ WIDEO

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: vod.gazetapolska.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl