Gawin: przez dramat Aleppo rekonstrukcja Warszawy znowu przykuwa uwagę świata

- Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi świata; dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast - głównie Aleppo (Syria)

MKiDN
- Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi świata; dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast - głównie Aleppo (Syria) - powiedziała we wtorek w Krakowie wiceminister kultury Magdalena Gawin.


Wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących odbudowy Warszawy z perspektywy konserwatorów, architektów, a także mieszkańców miasta, którzy przyczynili się do odzyskania dziedzictwa - poświęcone było spotkanie pt. "Zbudowane z nadziei - Warszawa, miasto odbudowy", które odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wydarzenie towarzyszy 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która od niedzieli odbywa się w Krakowie.

Obrady 41. sesji rozpoczęły się w poniedziałek w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a potrwają do 12 lipca. Wiceminister kultury przypomniała w trakcie spotkania, jak doszło do zniszczenia Warszawy. Podkreśliła, że stolica Polski została doszczętnie zniszczona "nie w trakcie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku, ale po powstaniu warszawskim".

Był to rodzaj świadomej kary dla polskiej inteligencji, w celu zniszczenia polskiej kultury


- zaznaczyła.

Jak mówiła, historyczne centrum Warszawy było zniszczone w blisko 85 procentach.

To było straszne doświadczenie dla wszystkich mieszkańców Warszawy i całej Polski


- dodała.

Gawin mówiła także, że obiegowa opinia jakoby to rząd komunistyczny postanowił odbudować stolicę Polski jest nieprawdziwa.

Była to świadoma decyzja mieszkańców Warszawy, ale także mieszkańców całej Polski


- podkreśliła wiceminister kultury.

Podczas wtorkowego spotkania dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka przypomniała historię Warszawy. Zaprezentowano także film "Miasto ruin" ukazujący zburzoną i wyludnioną stolicę Polski, zrealizowany na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Architekt, urbanista, i konserwator zabytków prof. Krzysztof Pawłowski, który doprowadził do wpisania historycznego centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku, przypomniał, jak przebiegała odbudowa Warszawy, a także przebieg negocjacji, które doprowadziły do wpisu na listę. Jak wspominał, pierwsza reakcja UNESCO była bardzo wstrzemięźliwa. W uzasadnieniu swojej prośby polscy eksperci podkreślili wolę i wysiłek całego społeczeństwa, by przywrócić życie zniszczonej stolicy. W ocenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także UNESCO, historia odbudowy Warszawy jest szczególnie istotna obecnie, gdy trwa wojna w Syrii:

Historia Warszawy jest pozytywnym przesłaniem dla Aleppo, symbolem, że ruiny nie muszą oznaczać kresu miasta, ale są początkiem odbudowy, powrotu do normalnego życia


- podkreślono w informacji prasowej resortu kultury.

MKiDN zwraca uwagę, że rekonstrukcja historycznego centrum Warszawy - Starego i Nowego Miasta oraz Traktu Królewskiego- była przedsięwzięciem bez precedensu w historii. Od początku trwania sesji UNESCO w Krakowie zbierane są pieniądze na rzecz mieszkańców Aleppo. Od 6 lipca przy kościele Mariackim będzie stał namiot - punkt informacyjny, w którym będzie można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. Organizatorzy akcji uruchomili także specjalny numer, dzięki któremu wysyłając SMS można pomóc potrzebującym (72 052 z hasłem SYRIA, koszt 2,46 zł z VAT). Zebrane pieniądze zostaną przekazane działającej w Syrii od 2013 r. organizacji Caritas Polska.

W ramach akcji pomocy dla syryjskiego miasta, 9 lipca o godz. 21, na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się koncert "Solidarni z Aleppo". Wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis oraz Ray Wilson. 

 Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#Malejonek #Aleppo #Kraków #Warszawa #UNESCO #Magdalena Gawin

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo