Państwa UE mogą zakazywać UberPop

  

Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej w ramach usługi UberPop - uznał w wydanej dziś opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. To kolejny cios w model biznesowy amerykańskiej korporacji.

Działalność platformy Uber wywołuje emocje i protesty w wielu państwach unijnych. Na zachodzie Europy UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie są potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, jest już zakazana. W Polsce oraz krajach bałtyckich dalej jednak usługa ta jest dostępna.

"Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej takiej jak UberPop i ścigać tę działalność na drodze karnej bez obowiązku uprzedniej notyfikacji Komisji o projekcie ustawy" - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar.

Choć sprawa, do której bezpośrednio odnosi się ta opinia, dotyczy Francji, gdzie francuska spółka Ubera jest ścigana przed sądem za organizowanie systemu kojarzenia pasażerów z niezawodowymi kierowcami, to jej znaczenie wykracza poza ten kraj. Uber zresztą zaprzestał oferowania usługi opartej na nieprofesjonalnych kierowcach nad Sekwaną w 2015 r.

Korporacja przed sądem twierdziła, że francuski przepis, na podstawie którego prowadzone jest przeciwko niej postępowanie, dotyczy bezpośrednio usługi społeczeństwa informacyjnego w rozumieniu unijnej dyrektywy dotyczącej norm i przepisów technicznych. Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie obowiązek notyfikowania Komisji Europejskiej wszystkich projektów ustaw i innych regulacji ustanawiających przepisy techniczne dotyczące produktów i usług społeczeństwa informacyjnego.

W uproszczeniu Uber utrzymuje, że nie organizuje usług transportu, nie jest firmą taksówkarską, a jedynie dostarcza aplikację, z której korzystają zainteresowani - z jednej strony kierowcy, a z drugiej pasażerowie. Tymczasem ograniczenia usług cyfrowych w UE wymagają uprzedniej zgody KE.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


"Wybory nie mają dziś żadnego znaczenia!". Czarnek o priorytetowej walce z epidemią

/ Przemysław Czarnek/ www.lublin.uw.gov.pl

  

Jeśli sytuacja będzie niebezpieczna, jeśli wirus będzie się rozwijał, na pewno wyborów 10 maja nie będzie. Jeśli jednak sytuacja się poprawi, wrócimy do pracy, do szkół i na uniwersytety, wybory będą mogły się odbyć. Nie dziś nam o tym decydować! - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek w porannym programie TVP Info "Woronicza 17".

- Absolutnie zgodne z konstytucją byłoby zdalne przegłosowanie również zmian w Regulaminie Sejmu. Państwo bierzecie odpowiedzialność za ewentualne zakażenia. Nie może pan dziś powiedzieć Polakom prosto w oczy, że żaden poseł, który był obecny na posiedzeniu Sejmu, nie zawiózł w różne zakątki Polski koronawirusa. Można było to zrobić w sposób zdalny, nie byłoby żadnego problemu

- zwracał się poseł Czarnek (PiS) do posła Kierwińskiego (KO), punktując argumenty opozycji o niezgodności obrad zdalnych z konstytucją i Regulaminem Sejmu.

Zadeklarował, że „podstawową walką, jaką dziś toczymy, to walka z koronawirusem”. - Wszystko po to, by za 2/3 tygodnie móc stwierdzić, że sytuacja wraca do normy. Przez wasze nieodpowiedzialne zachowanie możemy tę walkę przegrywać - mówił dalej, zwracając się do poliyka Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/319508-duda-bliski-triumfu-w-pierwszej-turze-poparcie-kidawy-blonskiej-wciaz-spada]

Czarnek przypomniał o Parlamencie Europejskim, w którym zorganizowano zdalne głosowania. - Bez narażania ludzi w całej Europie na utratę zdrowia lub życia, głosowano tam mailowo - podkreślił.

Odnosząc się do rozwiązań wyborczych wskazał, że „dziś nie ma to żadnego znaczenia”. - Żadne wybory nie mają żadnego znaczenia! Dzisiaj znaczenie ma walka z koronawirusem tak, by za kilka tygodni móc zacząć stopniowo wracać do normalności. Walczymy o to, by ulżyć pracodawcom, pracownikom, przedsiębiorcom, wszystkim dotkniętym w jakikolwiek sposób przez koronawirusa. Wrzucanie tematu wyborów jest kompletną nieodpowiedzialnością, bo nikt nie wie, czy wybory 10 maja się odbędą. O tym zdecyduje sytuacja za kilka tygodni i to, czy będzie konieczność wprowadzania stanu klęski żywiołowej - tłumaczył Czarnek.

- Jeśli sytuacja będzie niebezpieczna, jeśli wirus będzie się rozwijał, na pewno wyborów 10 maja nie będzie. Jeśli jednak sytuacja się poprawi, wrócimy do pracy, do szkół i na uniwersytety, wybory będą mogły się odbyć. Nie dziś nam o tym decydować!

- podkreślił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319093-schetyna-zdradzil-tajny-plan-po-jesli-wybory-nie-odbeda-sie-10-maja-mozliwa-zamiana-kidawy]

W nocy z piątku na sobotę Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zmniejszyć negatywne skutki epidemii dla gospodarki. Wśród przyjętych przepisów znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Poprawka i tryb jej wprowadzenia wywołały protest ugrupowań opozycyjnych, które chcą doprowadzić do wycofania tego rozwiązania w Senacie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts