Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na pl.Krasińskich w Warszawie jest przedstawiane przez stronę amerykańską jako wystąpienie programowe. Ma dotyczyć polityki bezpieczeństwa, Europy i stosunków polsko-amerykańskich - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Na konferencji prasowej poświęconej szczytowi państw Trójmorza oraz wizycie prezydenta Trumpa prezydencki minister podkreślił, że strona amerykańska prezentuje planowane na czwartek publiczne przemówienie na Placu Krasińskich w Warszawie "jako wystąpienie programowe prezydenta Trumpa dotyczące polityki bezpieczeństwa, Europy, a także relacji polsko-amerykańskich".


"Oczekujemy na to wystąpienie. Jest bardzo rzeczą znaczącą, że wystąpienie to ma miejsce na placu Krasińskich w Warszawie, przed pomnikiem powstańców warszawskich"

- dodał Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy zaznaczył, że punktem wyjścia przemówienia amerykańskiego prezydenta będzie "wspomnienie polskiej historii" i "polski przykład narodu, który walczy o swoją wolność, który się nigdy nie poddaje i który nawet w najczarniejszych mrokach swojej historii potrafi o swoją wolność zawalczyć i tę wolność dla siebie zawalczyć".

"To jest niezwykle ważne, bo jeśli Polska będzie w tym wystąpieniu pokazana jako właśnie pewien przykład tego, w jaki sposób można walczyć o swoją pozycję, walczyć o swoją wolność, walczyć o swoje wartości, to w niezwykły sposób także wspomoże polską dyplomację publiczną"

- powiedział Szczerski.