500+ to więcej dzieci na wakacjach

Liczę, że dzięki programowi "Rodzina 500 plus" na upragnione wakacje wyjedzie o wiele więcej dzieci niż w ubiegłych latach, szczególnie z rodzin wielodzietnych i tych gorzej sytuowanych - powi

twitter.com
Liczę, że dzięki programowi "Rodzina 500 plus" na upragnione wakacje wyjedzie o wiele więcej dzieci niż w ubiegłych latach, szczególnie z rodzin wielodzietnych i tych gorzej sytuowanych - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jej zdaniem, więcej dzieci może wyjechać na wypoczynek także dzięki lepszej sytuacji gospodarczej Polski, co wpływa na zamożność rodzin.

Może niektóre z dzieci w tym roku wyjadą na swoje pierwsze w życiu wakacje

- powiedziała Rafalska. Dodała, że mamy lepszą sytuację na rynku pracy - wzrosły wynagrodzenia.

Jak zaznaczyła, to od decyzji rodziców zależy, jak wydadzą środki z "500 plus" i gdzie wyjadą na wakacje wraz z dziećmi.

Nie chcemy ingerować w takie decyzje, rodzina w tym zakresie jest autonomiczna - stwierdziła Rafalska.

Wyraziła nadzieję, że w tym roku będzie więcej propozycji tzw. stacjonarnych form spędzania wakacji, jak np. półkolonie, czy wczasy w mieście.

W 2016 r. obserwowałam pewną reaktywację tych stacjonarnych form wakacyjnych. Są one tańsze niż te komercyjne i gwarantują dłuższą opiekę nad dziećmi. Kolonie czy obozy to są turnusy 10 dniowe, czasami 14 dniowe. A wakacje trwają 2 miesiące. Te młodsze dzieci muszą być pod opieką. Pracujący rodzice nie mogą przecież sobie pozwolić na długie urlopy

 - wyjaśniała szefowa MRPiPS.

Jak przypomniała, sama przez wiele lat zajmowała się organizowaniem wypoczynku dla dzieci.

Zaczęło się na studiach. Potem zajmowałam się tym dodatkowo, wakacyjnie, działając w związku zawodowym. Organizowanie wakacji i opieka nad najmłodszymi w czasie wypoczynku to kawał ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy, gdyż rodzice powierzają opiekunom to, co mają najcenniejszego - swoje dzieci

 - mówiła Rafalska.
 
Programem "500 plus" objętych jest 3 mln 977 tys., łącznie z dziećmi znajdującymi się w pieczy zastępczej. Największy udział beneficjentów programu "500 plus" stanowią rodziny z dwojgiem dzieci - 1,5 mln rodzin (58 proc.); rodzin z jednym dzieckiem jest 724 tys. (28 proc.), a rodzin wielodzietnych - 378 tys. (14,5 proc.).

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#wypoczynek #Rafalska #dzieci #500 plus #wakacje

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo