Polskę i Stany Zjednoczone łączą tradycyjne więzi przyjaźni, oparte na wspólnie podzielanych wartościach, partnerstwo strategiczne oraz poszanowanie wzajemnych interesów - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Donalda Trumpa z okazji Dnia Niepodległości.

"Ważnym punktem odniesienia w naszych relacjach jest Polonia Amerykańska" - podkreślił prezydent. "Cieszy mnie fakt, że podczas kampanii prezydenckiej znalazł Pan czas na spotkanie z tą bliską memu sercu społecznością" - napisał.

"Niezwykle istotny dla mnie jako prezydenta, dla moich rodaków, ale też dla państw regionu Europy Środkowej skupionych wokół Inicjatywy Trójmorza jest fakt, że przyjął Pan zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce oraz do udziału w organizowanym 6 lipca w Warszawie Szczycie Inicjatywy. Liczę na owocne rozmowy dwustronne i wielostronne, podkreślające nasze zaangażowanie na rzecz dalszego wzmacniania więzi transatlantyckiej"

- zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w sposób szczególny docenia amerykański wkład w gwarancje bezpieczeństwa dla europejskich sojuszników, znajdujących się na wschodniej flance NATO, poprzez rozmieszczenie żołnierzy amerykańskich w regionie, w tym w Polsce.

"Z satysfakcją odnotowuję implementację decyzji podjętych w ubiegłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie, jak również ich potwierdzenie podczas niedawnego spotkania szefów państw i rządów państw członkowskich NATO w Brukseli"

- podkreślił Duda.