Innowacyjność, bezpieczna Europa, rynek cyfrowy i Partnerstwo Wschodnie, to priorytety prezydencji Estonii w Radzie Unii Europejskiej - powiedział ambasador Estonii w Polsce Harri Tiido. Podkreślił, że Estonii zależy przede wszystkim na znalezieniu równowagi pomiędzy różnymi interesami. Od 1 lipca Estonia po raz pierwszy od przystąpienia do Unii Europejskiej będzie przewodniczyć Radzie UE.

Mottem estońskiej prezydentury jest :"Jedność przez równowagę". Tiido podkreślił zwłaszcza dwa cele prezydencji estońskiej: cyfryzację w Europie oraz program Partnerstwo Wschodnie.

- Partnerstwo Wschodnie jest ważne dla Polski i Estonii, ale szczyt Partnerstwa Wschodniego podczas naszej prezydencji odbędzie się w Brukseli po to, żeby pokazać, że jest to sprawa i interes nie tylko Polski i Estonii, ale całej Unii Europejskiej – zaznaczył.

Partnerstwo Wschodnie to realizowany od 2009 r. unijny projekt mający na celu pogłębianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Projekt został zainicjowany przez Polskę i Szwecję.

- Mamy wolność podróżowania po UE i chcielibyśmy dodać do tego wolność przesyłu danych - dodał ambasador.

Pytany o to, które priorytety estońskiej prezydencji są według niego szansą na głębszą współpracę między Polską i Estonią Tiido odpowiedział, że jednym z nich jest z pewnością Partnerstwo Wschodnie oraz bezpieczeństwo.

- Już w tej chwili bardzo współpracujemy w tej kwestii, mamy zwiększoną obecność NATO na wschodniej flance UE, natomiast widzę też duże możliwości współpracy w sferze cyfryzacji, ponieważ Polska podąża w tym samym kierunku, co Estonia – stwierdził.

Estonia jest członkiem UE od 2004 r., a od 2011 r. należy do strefy euro. Po zakończeniu prezydencji w Radzie UE z końcem 2017 r. Estonia już na początku przyszłego roku rozpocznie obchody 100-lecia ogłoszenia niepodległości.



Estonia pierwotnie miała sprawować przewodnictwo w UE dopiero od 2018 r. Harmonogram rotacyjnej prezydencji został jednak przesunięty ze względu na rozpoczęty przez Wielką Brytanię proces wychodzenia z Unii. Po Estonii przewodnictwo w Radzie UE przejmie Bułgaria, a następnie Austria. Kraj prezydencki przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.