Pierwsze oficjalne wydanie raportu Pileckiego

  

Do szkolnych bibliotek w Polsce i poza granicami kraju, a także wielu bibliotek publicznych, wojskowych i więziennych trafi wydawnictwo „Raport Witolda”, prezentujące zapiski rtm. Witolda Pileckiego o funkcjonowaniu ruchu oporu w Auschwitz - poinformowało MSWiA.

Dziś książka została przekazana szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi przez koordynatorkę projektu „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony” i pełnomocniczkę „Fundacji Gdzie” Małgorzatę Kupiszewską. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji było partnerem przedsięwzięcia. „Raport Witolda” został wydany pod honorowym patronatem i z przedmową prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak zapowiadał jeszcze przed publikacją opiekun naukowy projektu, poseł i historyk Józef Brynkus, raport będzie dostępny w wydaniu w pełni oryginalnym, z zachowaniem frazeologii, stylistyki i sposobu pisania rotmistrza. Będzie dodatkowo opatrzony komentarzem, przypisami, przedmową wprowadzającą. Podstawą wydania był oryginalny maszynopis, znajdujący się w Studium Polski Podziemnej w Londynie.

Publikacja została także przełożona na język angielski.

W ramach projektu w Brukseli i innych miastach zorganizowano lekcje historii o bohaterze akcji oraz m.in. Polskim Państwie Podziemnym. Prócz tego zorganizowano pokonkursową wystawę plakatów poświęconych pamięci Pileckiego, konkurs historyczny dla studentów, turniej piłkarski oraz konferencje historyczne.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Na miejscu organizował ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW), którego podsumowaniem były właśnie Raporty Pileckiego, zwane także Raportami Witolda.

Pilecki uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Trafił do AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. W 1947 r. został aresztowany przez UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1990 r. Witold Pilecki został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Klub PiS złożył nowy projekt ws. głosowania korespondencyjnego. Sejm zajmie się nim jeszcze dziś

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Klub PiS złożył do Sejmu nowy projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Sejm ma się zająć projektem o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku jeszcze dzisiaj.

Wcześniej tego dnia Sejm nie zgodził się, aby wprowadzić do porządku obrad poprzedni projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Projekt ten dotyczył wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich a zgłoszona do niego autopoprawka zakładała, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. ma być to jedyny sposób oddania głosu.

Za włączeniem projektu do porządku obrad opowiedziało się: 228 posłów, przeciw było również 228, wstrzymało się 3. Wniosek o włączenie projektu do porządku obrad nie uzyskał więc większości. Wszyscy, którzy głosowali "za" to posłowie klubu PiS. Wśród głosujących "przeciw" byli posłowie klubów opozycyjnych oraz 3 posłów z klubu PiS: Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij z Porozumienia oraz Grzegorz Puda z PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts