Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowany został akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia podatku VAT. Na ławie oskarżonych zasiądzie łącznie 17 osób. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Delegatura ABW w Katowicach. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Proceder przestępczy różnił się od dotychczas rozpoznanych przestępstw wyłudzenia podatku VAT, tzw. przestępstw karuzelowych.

Nowy sposób na wyłudzenia VAT polegał na dokonywaniu rzeczywistych zakupów wyrobów stalowych przez firmę Tomasza C.

- Odkupował on m.in. pręty żebrowe od firm „słupów”, które kupowały towar na terytorium Republiki Czech w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z zerową stawką VAT. Od transakcji kupna towarów firma Tomasza C. nie odprowadzała należnego podatku VAT. W tym samym czasie firmy „słupy” wystawiały dodatkowo fikcyjne faktury VAT sprzedaży towaru do podmiotu Tomasza C. Następnie podmiot nadzorowany przez Tomasza C. dokonywał odsprzedaży rzeczywistego towaru na rynku krajowym z marżą i 23-procentowym podatkiem VAT oraz wystawiał fikcyjne faktury sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z zerową stawką VAT do firm czeskich i słowackich – wyjaśnia Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb

Nowy mechanizm wyłudzenia podatku, umożliwił firmie Tomasza C. w latach 2012 i 2013 „zerowanie” należnego podatku w składanych do Urzędów Skarbowych deklaracjach podatkowych VAT-7 za pośrednictwem fikcyjnych faktur wystawianych przez znikających podatników.

- W wyniku działalności rozbitej karuzeli podatkowej Skarb Państwa poniósł szkody w podatku VAT w wysokości prawie 25 mln zł. Oskarżonym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i podrabiania faktur VAT. Grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat – informuje Stanisław Żaryn.