Już nawet w Izraelu piszą o Gronkiewicz-Waltz. Ten artykuł jej nie ucieszy

Prezydent Warszawy oraz inni urzędnicy z jej otoczenia zostali wezwani do złożenia zeznań przed specjalną komisją kwestionującą restytucję mienia prywatnego, będącą własnością Żydów, Polaków i

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Prezydent Warszawy oraz inni urzędnicy z jej otoczenia zostali wezwani do złożenia zeznań przed specjalną komisją kwestionującą restytucję mienia prywatnego, będącą własnością Żydów, Polaków i innych, które zostało zajęte za pomocą komunistycznych dekretów z 1945 r. Wśród badanych nieprawidłowości reprywatyzacyjnych znalazł się dom, który trafił do rodziny prezydent stolicy. Komisja może zdecydować o zwrocie nieruchomości Żydom – napisał izraelski portal ynetnews.com.

Portal przypomina, że wezwana do złożenia zeznań będzie m.in. prezydent Warszawy (która odmawia stawiennictwa – red.), stołeczni urzędnicy, a także osoby, które mają już postawione prokuratorskie zarzuty w związku z reprywatyzacją.

Komisja reprywatyzacyjna została powołana w odpowiedzi na rosnące oburzenie z powodu kontrowersji związanych z przejmowaniem cennych działek i budynków w Warszawie oraz innych miastach.

Demokratyczna Polska otworzyła możliwość zwrotu nieruchomości prawowitym właścicielom, ale w wielu przypadkach w tym procesie, prawowici spadkobiercy zostali pozbawieni swoich praw, a najemcy wyrzuceni przez nowych właścicieli, czasami nie mając dokąd pójść

– czytamy na portalu.

Ynetnews.com zaznacza, że komisja pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego ma prawo wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów, oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Może też przyznawać odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła pojawienia się przed komisją i zakwestionowała legalność komisji. Członkowie komisji chcieli się dowiedzieć, w jakim stopniu była świadoma nieprawidłowości opisywanych w mediach

– podkreślono na ynetnews.com.

Wśród badanych nieprawidłowości reprywatyzacyjnych znalazł się dom, który trafił do rodziny prezydent stolicy – zwraca uwagę portal. Chodzi o kamienicę przy ul. Noakowskiego 16.

 

Źródło: ynetnews.com,niezalezna.pl

#reprywatyzacja #Hanna Gronkiewicz-Walz

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo