Oslo oraz Berlin dołączyły do MMF

  

Niemcy oraz Norwegia podpisały w siedzibie głównej NATO porozumienie o współpracy dzięki któremu dołączyły do inicjatywy Multinational Multi-Role Tanker Transport MMF mającej na cel zakup oraz wspólne użytkowanie samolotów transportowo-tankujących, do której przystąpiły już wcześniej Holandia oraz Luksemburg.

Dokument podpisany w czwartek przez szefowe resortu obrony Niemiec oraz Norwegii zakłada zakup pięciu dodatkowych samolotów transportowych Airbus A330 MRTT z opcją zakupu dodatkowych czterech egzemplarzy. W poprzednim roku Holandia oraz Luksemburg zamówiły dwa tego typu maszyny, których dostawę Airbus rozpocznie do roku 2020. Wszystkie cztery państwa będą dzielić między siebie siedem samolotów w zależności od ich inwestycji w projekt. Kolejnym państwem, które chce dołączyć do Międzynarodowej Floty Wielozadaniowych Tankowców-Transportowców jest Belgia. Za koordynację oraz pomoc w realizacji projektu odpowiedzialna jest europejska Organizacja Jednoczącej Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia (OCCAR), która wykonuje swoją pracę w imieniu Agencji Wsparcia i Zamówień NATO. Agencja ta będzie również sprawować pieczę nad zarządzaniem cyklem życia produktu. Inicjatywa MMF jest najlepszym przykładem europejskiej współpracy na polu obronności. Niedobór potencjalnych zdolności zidentyfikowany doprowadził do prac nad wspólnym projektem, który ma zniwelować tą lukę – oświadczył szef Europejskiej Agencji Obrony Jorge Domecq. Airbus A330 MRTT jest samolotem transportowo-tankującym. Może ze sobą zabrać do 290 żołnierzy, bądź 45 ton ładunku. Maszyna wykorzystywana jest również do operacji ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Zasięg samolotu wynosi 14 800 km a jego prędkość maksymalna wynosi około 880 km/h.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts