Dobiega końca termin zgłaszania filmów do konkursów festiwalowych. Jeszcze do 3 lipca twórcy mogą zgłaszać swoje dzieła w kategorii filmu i dokumentu radiowego. Organizatorzy zapraszają widzów do Gdyni – 27-30 września. Mottem przewodnim tegorocznego festiwalu jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Czterdzieści lat temu na łamach pierwszego niezależnego pisma „Spotkania” Krupski napisał znamienne słowa, że nie może być wolnej Polski bez suwerenności i niepodległości krajów wchodzących w skład Związku Radzieckiego.

Do tej pory napłynęło już kilkadziesiąt zgłoszeń do konkursu głównego. Przypominamy, że w ubiegłorocznej edycji Festiwalu NNW startowało ponad 60 filmów, a do konkursu zakwalifikowało się 27 oraz 15 audycji radiowych. W ramach projektu Młodzi dla Historii można zgłaszać filmy, spektakle oraz propozycje stylizacji modowych. Ten ostatni konkurs cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Należy zaznaczyć, że młodzież prezentuje dzieła o bardzo wysokim poziomie artystycznym oraz niezwykłej wrażliwości.

W tym roku znowu przyjedzie wielu gości z innych krajów. Zaproszona została m.in. Maria Wittner z Węgier, która jako nastolatka walczyła w Budapeszcie podczas krwawo stłumionego powstania węgierskiego. Skazano ją na dożywocie, a wielu jej współtowarzyszy walk – rozstrzelano. Wittner została potem posłanką Fideszu i przeforsowała zmiany w węgierskiej konstytucji. Na festiwal przyjedzie też Josef Mašín, jeden z nielicznych żołnierzy czeskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Jak zwykle więc festiwal będzie okazją do spotkania z ostatnimi żyjącymi świadkami historii

– powiedział Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor NNW.

Mamy świadomość, że lista naszych żyjących bohaterów jest coraz krótsza. Dlatego zwracamy się do tych wszystkich, którzy mają w swojej rodzinie lub w otoczeniu kogoś, kto walczył z podziemiu antykomunistycznym. Jeśli znają Państwo taką osobę, a są to często ludzie niezwykle skromni, którzy rzadko mówią o swych zasługach, uważając swoje czyny za obowiązek wobec Ojczyzny, to prosimy o kontakt. Zaprosimy bohatera czy też jego rodzinę na festiwal, uhonorujemy Sygnetem Niepodległości, przywrócimy pamięci narodowej

– dodał Gołębiewski.

Organizatorzy mają świadomość, że trwa wyścig z czasem. Wielu świadków historii odeszło w minionym roku, wielu jest bardzo schorowanych. Każdemu z nich należy się godne upamiętnienie. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zaprasza do Gdyni na niezwykłe spotkania z ostatnimi żyjącymi bohaterami naszych dziejów najnowszych. Festiwal NNW to jedyne w Polsce takie miejsce, gdzie przez kilka dni można wziąć udział w wielkim święcie historii i poczuć jej puls. Właśnie „Puls Wolności” będzie jednym z projektów, które rozpoczną się na tegorocznym festiwalu i będą trwać cały rok. Wkrótce na łamach portalu niezalezna.pl opowiemy o tej najnowszej festiwalowej idei. 

www.festiwalnnw.pl 
https://web.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci/