Bundestag przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. Za projektem ustawy zmieniającej odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego głosowało dziś 393 posłów SPD, populistycznej Lewicy i Zielonych oraz część deputowanych CDU/CSU.

Przeciwko ustawie głosowało 226 posłów z klubu CDU/CSU. Cztery osoby wstrzymały się. W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów.

Otwarcie instytucji małżeństwa jest ważnym społeczno-politycznym postępem, na który wielu ludzi w tym kraju długo czekało - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas debaty w parlamencie.

W małżeństwie decydująca nie jest płeć, lecz gotowość do odpowiedzialności za związek - przekonywał polityk SPD.

Zgodnie z własnym sumieniem nigdy nie podpiszę niczego, co jest małżeństwem dla wszystkich

- powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder. Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że głosowała przeciwko.

Po zmianie paragraf 1353 brzmi: „Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci".

Pary homoseksualne mogą od 2001 r. zarejestrować swój związek. Mają też szereg przywilejów dotyczących m.in. spraw spadkowych i wspólnego rozliczania podatków. Na całkowite zrównanie ich związków z małżeństwem, w tym na adopcję dzieci, do zeszłego poniedziałku Merkel nie wyrażała zgody.