Wystąpienie na pl. Krasińskich jest organizowane na życzenie prezydenta Donalda Trumpa, organizatorem jest ambasada USA, która tworzy listy gości oraz zajmuje się wysyłaniem zaproszeniem i zbieraniem potwierdzeń udziału w tym wydarzeniu - podało MSZ. To odpowiedź na histeryczne reakcje polityków opozycji, zarzucających polskiemu rządowi, że nie zaprosił ich na spotkanie z prezydentem USA.

Wyjaśnienie to przekazane zostało - jak podano w informacji Biura Rzecznika Prasowego MSZ - "ze względu na to, że w mediach rozprzestrzeniają się nieprawidłowe informacje dotyczące podmiotu zapraszającego na planowane przemówienie prezydenta Trumpa w Warszawie".

"Jest to wydarzenie organizowane na życzenie Prezydenta Donalda Trumpa i jego gospodarzem jest strona amerykańska. Organizatorem wystąpienia Prezydenta USA na Placu Krasińskich w Warszawie jest Ambasada USA. Zatem to Ambasada USA tworzy listy zapraszanych gości, a także zajmuje się wysyłaniem zaproszeń i zbieraniem potwierdzeń udziału"

- podał resort spraw zagranicznych.

W czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 szef klubu PO Sławomir Neumann pytany, czy Platforma Obywatelska jest zbulwersowana tym, że opozycja nie została zaproszona na wystąpienie prezydenta Trumpa na placu Krasińskich w Warszawie 6 lipca, stwierdził, że "to jest rzeczywiście rzecz bulwersująca".

"Bo jest organizowane spotkanie z prezydentem Trumpem na placu Krasińskich, jak zaplanował pan prezydent Duda. Kancelaria Prezydenta jest organizatorem tego przedsięwzięcia. Posłowie nawet PiS, słyszymy, dostali kilkadziesiąt zaproszeń na osobę, żeby przywieźć swoich zwolenników na to spotkanie, żeby prezydenta Trumpa godnie przywitać. Natomiast opozycja nie była zaproszona" -

żalił się Neumann.

Neumann stwierdził też, że skandaliczne jest zachowanie Kancelarii Prezydenta, która - według niego - uważa, że jest to przedsięwzięcie tylko dla wybranych i spotkanie z prezydentem Trumpem dla zwolenników Klubów "Gazety Polskiej" czy Prawa i Sprawiedliwości, a nie dla opozycji.

W czwartek wieczorem Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział, że organizatorem wystąpienia prezydenta Trumpa na pl. Krasińskich jest ambasada Stanów Zjednoczonych; to ona rozsyła zaproszenia do VIP-ów, polityków. "Kancelaria Prezydenta nie decyduje, kto dostanie specjalne zaproszenia na tę uroczystość" - podkreślił Łapiński.