2. Pluton ochrony VI. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie RSM szkolił się wraz z kompanią amerykańską 41st Clearance Coy (Bulldogs) z 36th Engineer Brigade,  z którą od 1 lipca 2017 r. wykonywać będzie zadania w ramach batalionu ochrony w rejonie bazy BAF w Bagram - informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenie obejmowało  m.in. zadania z zakresu Force Protection, w tym pełnienia służb na wieżach ochronnych czy bramach wjazdowych do bazy. Ponadto 2. Pluton ochrony będzie realizował zadania QRF (Quick Reaction Force) zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz bazy, organizował posterunki kontrolne oraz patrolował teren wokół bazy.  Do wszystkich tych zadań  2. Pluton ochrony przygotowywał się już w kraju - czytamy na portalu.

Po szkoleniu zgrywającym polscy żołnierze otrzymali z rąk dowódcy kompanii Bulldogs - kpt. Creel’a oznakę rozpoznawczą na mundur w postaci konika morskiego, który symbolizuje 36th  Engineer Brigade - brygadę która, przy wykorzystaniu amfibii, dokonała wielu udanych desantów na frontach II wojny światowej. Przyznanie polskim żołnierzom odznaki  świadczy o szacunku sojuszników dla poziomu przygotowania i wyszkolenia żołnierzy VI. zmiany PKW w Afganistanie - podaje Dowództwo Operacyjne RSZ.