Blisko tysiąc osób uczestniczyło w 6. Narodowej Pielgrzymce Węgrów na Jasną Górę. Ich wizyta w częstochowskim sanktuarium zbiegła się z jubileuszem 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Rzeczywiście to jest wielkie wydarzenie, bo w tym świętowaniu nie tylko my, Polacy oddajemy cześć Matce Najświętszej, ale również bratni nasz naród węgierski, który nazywa siebie narodem maryjnym, przybywa tu na Jasną Górę, by w swoim pielgrzymowaniu uczcić Maryję, i jak sami mówili, by stać się tak jak my, Polacy, "żywą koroną Maryi" – mówił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Centralnym punktem dwudniowej wizyty Węgrów na Jasnej Górze była w msza św. pod przewodnictwem bp. Józsefa Tamasa z Siedmiogrodu w Rumunii. Podczas mszy św. biskup wskazał, że wiara w dzisiejszych czasach wystawiona jest na wiele wyzwań i niebezpieczeństw.

- Ileż jest działań, by nas oderwać od naszej chrześcijańskiej przeszłości. Ileż jest działań, by oderwać nasz świat od jego korzeni. Chce się zniszczyć naszą tożsamość, byśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy, do jakiego ludu należymy, jaka jest nasza wiara, byśmy nie wiedzieli, czy jesteśmy mężczyznami czy też kobietami. Dużo łatwiej jest sterować tłumem bez samoświadomości, niż stadem owiec pokierować tam, gdzie się chce – mówił hierarcha.

Pielgrzymom podczas pobytu na Jasnej Górze towarzyszyły relikwie św. Władysława – patrona Węgrów. 

- (Pielgrzymi) przybywają tutaj w tych dniach, kiedy świętują dzień uroczystości św. króla Władysława, który przecież wychowywał się w Polsce, a potem objął tron węgierski. Jest to dla nich tym bardziej ważne, że to był ten, który umacniał fundamenty ich wiary; i zdają sobie sprawę z tego, że modlą się w takim miejscu, które jest dla Polaków miejscem, gdzie umacniamy fundamenty naszej wiary – mówił o. Waligóra.

Podczas mszy św. poświęcono też korony na kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującą się w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Obraz ten ofiarowali Węgrom jasnogórscy paulini podczas 1. Pielgrzymki Narodowej Węgrów w czerwcu 2011 r.

Węgrzy złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniają ofiary katastrofy smoleńskiej.

W pielgrzymce uczestniczą wierni z Węgier, ale także Węgrzy z Siedmiogrodu w Rumunii i ze Słowacji. Czterodniowa pielgrzymka potrwa do piątku. Jeszcze w czwartek jej uczestnicy wezmą udział w mszy św. na Wawelu.